Živý betlém? Až za prostějovskými humny
Výjevy Svaté rodiny budou k vidění v Plumlově, Němčicích, Mořicích nebo Nezamyslicích. Kdy postaví betlémy v kostelích?
Prostějovsko – Na náměstí už jsou, ale v kostelech je postaví až těsně před Vánocemi. Tradice je tradice.
Na betlém s ozdobeným vánočním stromkem se bude možné podívat v hlavním kostele, u Milosrdných i v chrámu svatých Cyrila a Metoděje nejdříve v pondělí 22. prosince.
V kostele Povýšení svatého Kříže se začne betlém stavět po ranní mši svaté, v kostele svatého Jana Nepomuckého o půl čtvrté odpoledne. U Cyrila a Metoděje se do stavby jeslí a zdobení vánočního stromečku pustí už v sobotu, ale práci dokončí také až v pondělí.
Živé betlémy
Už v neděli spatří výjev Svaté rodiny návštěvníci chrámu Nejsvětější Trojice v Plumlově.
„Vánoční koncert s živým Betlémem začne v šest hodin večer,“ vzkazuje Gabriela Jančíková ze spolku Plumlovských nadšenců, kteří vystoupí společně s Plumlovským chrámovým sborem.
Živý betlém chystají také v dalších několika obcích. Den před Vánocemi ho lidé uvidí v Dřevnovicích, přímo na Štědrý den od 14 hodin u kostela svatého Martina v Mořicích, na Štěpána v 17 hodin ve Farské zahradě v Němčicích nad Hanou a rovněž v pět hodin odpoledne 28. prosince před kostelem v Nezamyslicích.
V Prostějově tradice živých betlémů skončila v roce 2012. Scéna narození Krista v Betlémě se deset let odehrávala v rajské zahradě kostela Povýšení svatého Kříže.
Výstava, co stojí za to
Na zajímavou výstavu betlémů můžete vzít děti do Kostelce na Hané. V místní sokolovně bude k vidění asi osmdesát jesliček ze soukromé sbírky člena Českého sdružení přátel betlémů Josefa Novotného. V kolekci má scény narození Ježíška od roku 1900 vyrobené z papíru, sádry, dřeva, porcelánu nebo cínu.
Betlém řezbáře Josefa Dostála v prostějovské galerii N7. Foto: D. Sekanina