Zfušovaná oprava rybníka: nejdřív rozvalené břehy, teď propadlá výpusť

Čvc 28, 2014
1448 přečtení

Skanska má na krku další reklamaci. Rok po kompletní rekonstrukci rybníka v Drozdovicích se propadlo potrubí v nové výpusti a voda vytéká na břeh

David Sekanina

Prostějov – Oprava drozdovického rybníka nebyla udělaná dobře. Už při oficiálním uvedení do provozu se na radní a vysoce postavené úředníky magistrátu rozkřičel jeden z místních, že si tady poklepávají po ramenech, ale ať se podívají, jak hrozně úprava rybníka vypadá. Ukazoval přitom na různé nedodělky včetně holých břehů bez trávy.

To bylo v červenci 2013, tedy před rokem.

V březnu 2014, jen osm měsíců po kompletní rekonstrukci za více než čtyři miliony, se nové kamenné obložení břehů, jejichž zoufalý stav byl hlavním důvodem, proč si město revitalizaci objednalo, začal rozpadat.

První reklamace

Práce byla odvedena nekvalitně. Kameny v šikmých březích se vyvalily ven a okraj rybníka vypadal podobně jako před drahou obnovou. To byla první reklamace.

Ne dost na tom, že polostrůvek se slibovanými vodními rostlinami vypadá pořád jako staveniště. Před pár dny se něco stalo s novou nápustí a voda od mlýnského náhonu neteče jak má, ale vyvěrá otvorem u břehu, v půdě nad mříží nápusti. V zeleni okolo rybníka se tak drží malá laguna a všude kolem jsou louže. Video najdete zde

Naštvaní rybáři

Co se stalo? „Jó, to já nevím,“ je cítit naštvání v hlase hospodáře z Moravského svazu rybářů Pavla Koska.

„Nejspíš se to někde propadlo, ale já do toho kanálu nepolezu, ještě by někdo řekl, že jsem to rozbil já. Ať to opraví firma, co to dělala. My máme na starosti ryby,“ odtušil dnes dopoledne Pavel Kosek a dál se o věci nemínil bavit.

Rybáři už závadu ohlásili na magistrátu. „Zřejmě se tu propadlo potrubí,“ potvrdila Martina Cetkovská z odboru životního prostředí s tím, že záležitost je řešena jako reklamace v rámci pětileté záruky.

Stezka bez obrubníku

Odvahu dát na tak odbytou práci pět let záruku měla firma Skanska. Je důvodem současných problémů to, že cenu zakázky stlačila hodně dolů, aby vyhrála? Vždyť za to jako bonus dostala objednávku na vyasfaltování stezky od Drozdovic k sídlišti Bohumíra Šmerala.

Ovšem ani ta nebude mít nejspíš dlouhou životnost. Vždyť jí z jedné strany chybí obrubník a podle odborníků jsou podobné vzpěry z obou stran nezbytné, jinak asfalt začne pracovat.

Rekonstrukce rybníka v Drozdovicích začala už na podzim 2012 výlovem ryb. Na jaře příštího roku zde firma Skanska, která zvítězila v konkurzu, udělala nové břehy, poloostrůvek s mělčinou a novou výpusť a nápusť. Od té doby uplynul přesně rok a město už „dílo“ dvakrát reklamovalo.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

Vložit komentář