Zámek pod Kosířem očekává příchod kastelána

Čvc 15, 2015
2120 přečtení

Historická památka dostane nového „správce a klíčníka“

David Sekanina

SAM_1863

Foto: D. Sekanina

Čechy pod Kosířem – Za čtrnáct dní nastoupí do empírového zámku v Čechách pod Kosířem kastelán. Vlastivědné muzeum v Olomouci na něj vyhlásilo konkurz už v květnu. Vysokoškolák, historik se zkušenostmi z památkové péče, kterého vybralo, má být od 1. srpna zařazen do 11. platové třídy.

Zámek Plumlov také vždycky neměl kastelána. Zbrusu nový kastelán zámku pod Kosířem vstoupí společně s památkou po potomcích portugalského aristokratického diplomata do nové etapy její historie. Po nekonečně dlouhé rekonstrukci ji Martin Váňa připraví na návštěvníky, z nichž první si koupí lístek na prohlídkovou trasu zřejmě už příští sezonu. Současný správce zámku Jaromír Král jej ještě neviděl (s ním samotným prý neví, co přesně bude), starosta zatím nezná ani jeho jméno. Místním se kastelán teprve představí.

V tuto chvíli je opravdovým turistickým lákadlem zámku jen park anglického střihu. Ten se už horečně chystá na vrchol sezony, jímž je už několik lét řemeslná show s magickým názvem Josefkol (18., 19. července).

Vložit komentář