Za Okružní vznikne nový park

Čvn 26, 2014
1310 přečtení

V pásu zeleně na jihu Prostějova mají stát dva pečovatelské domy

David Sekanina

okruzni stromky

Okružní ulice. Foto: D. Sekanina

Prostějov – Slova architekta Jakuba Kynčla, který na prosincovém veřejném projednávání územního plánu Prostějova mluvil o zeleném pásu na jihu města, nebyla jen tak do větru.

Pouhých pár dnů po schválení upravené verze plánu oznámili radní, že mají v úmyslu zřídit v Prostějově nový park, a to v oblasti zvané Nová Okružní. Tu momentálně tvoří pár bytových domů postavených před pár lety na bývalém poli naproti křižovatce Bulharské a Okružní.

Prach, hluk… a mlžení?

„Rádi bychom, aby i jih Prostějova měl podobou zónu, jakou vytváří biokoridor Hloučela na severu. Působila by proti prašnosti i hluku,“ říkal před Vánocemi 2013 spoluautor nového územního plánu Jakub Kynčl.

Přestože Prostějovany shromážděné v divadle ujišťoval, že návrh územního plánu pouze vytváří podmínky, ale neurčuje, zda má park opravdu vzniknout, už tehdy s největší pravděpodobností věděl, že ho radní chtějí postavit.

(U zeleně to tolik nevadí, proti ní protestuje většinou málokdo. Podobné odvádění pozornosti, třeba v případě stavby nového víceúčelového centra v lokalitě někdejších kasáren v Jezdecké nebo možnosti postavit v lokalitě dnešního Kaska společenský sál, by ovšem nesvědčilo o férovosti veřejné prezentace územního plánu.)

Studie za čtvrt milionu

Zelený pás na jihu Prostějova má být podle představ radnice napojený na existující zástavbu. A studie za několik desítek tisíc, kterou magistrát zadá, by měla u nového parku počítat i se stavbou dvou domů s pečovatelskou službou.

„Doporučujeme, aby tento záměr studie prověřila. Domy s pečovatelskou službou by měly vyrůst severně a jižně od centrálního parku, na plochách, které jsou rovněž v majetku města Prostějova,“ upřesnil radní Zdeněk Fišer.

Společně s předběžným návrhem parku Nová Okružní vzniknou také studie na další dva investiční projekty současné prostějovské samosprávy. Na takzvanou Malou průmyslovou zónu v Brněnské ulici a rozšíření veřejné zeleně v lesoparku Hloučela.

Všechny tři studie přijdou dohromady asi na tři sta tisíc korun.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář