Z hvězdárny hledí oko nové webkamery

Úno 3, 2015
1083 přečtení

Prší, fouká, honí se mraky? Aktuální počasí ukazuje Prostějov Observatory Webcam

David Sekanina

webka

Repro: astro.aiu.fce.vutbr.cz/prostejov/

Prostějov – Aktuální obrázek, zda je nad Prostějovem jasno či zataženo, jak hustě prší nebo jestli a kterým směrem fouká, nabízí pohled nově nainstalované webkamery na prostějovské hvězdárně. Umístěná je u kopule observatoře.

„Obraz se aktualizuje každých dvanáct sekund. Kamera míří na severozápadozápad, odkud zpravidla přichází oblačnost,“ upozorňuje na službu, která je zatím k dispozici na adrese http://astro.aiu.fce.vutbr.cz/prostejov/, šéf hvězdárny v Kolářových sadech Karel Trutnovský.

Podotýká, že kamera má vyšší rozlišení, než současná on-line kamera dostupná na internetových stránkách hvězdárny.

„Pokud si otevřete Prostějov Observatory Webcam na zmíněné adrese, můžete v levém dolním rohu pozorovat větrnou růžici ukazující aktuální směr větru. Zábradlí kolem ní míří prakticky přesně na západ. A když si kliknete na ikonu You Tube vpravo nahoře, otevřou se vám videa časosběrných záznamů webkamery v uplynulých dnech,“ přibližuje další možnosti nové služby Karel Trutnovský.

Meteorologická stanice funguje na hvězdárně v Prostějově od roku 1973. V roce 2008 se digitalizovala. Astronomové měří teplotu, vlhkost, tlak, směr a sílu větru a intenzitu slunečního záření.

 

Související články:

Nebe nad Prostějovem přiblíží dalekohled po padesáti letech

Leden v Prostějově: 15, 1 °C

Teplejší listopad za třicet let nebyl

Měsíc před Vánocemi kvetou třešně

V září bylo ještě pět letních dnů s pětadvacítkou

V srpnu už počasí na koupání nebude

Nejtepleji o prázdninách bylo v neděli 20. července

 

Vložit komentář