Wichterlovou ulicí přišlo ke škodě i město

Čvn 30, 2014
1705 přečtení

Proč je z oken nemocnice vidět do soukromých bazénů?

fromlFrantišek Fröml

Pokaždé, když navštívím prostějovskou nemocnici a podívám se z okna nemocničního pokoje, je mi líto stavebníků, kteří v touze po vlastním soukromí si zde postavili rodinné domky. Vchody a garáže mají na jih do ulice a soukromou zónu s terasami a s bazény na sever pod okny nemocnice.

Nechtělo se mi věřit, že to tak mohl někdo vyprojektovat. Když jsem se díval do tehdy platného územního plánu a poznal souvislosti, došel jsem k šokujícímu zjištění.

Příčinou byl klientelismus a osobní zájem jednoho vlivného radního současné radniční koalice. Jeho firma si zhodnotila vlastní pozemky (dnešní řadovku ve Wichterlově ulici) na úkor pozemků města. Poškození jsou stavebníci i město, které bylo nuceno znehodnocené pozemky kvůli nízkému zájmu prodat pod cenou. Městu Prostějov prokazatelně vznikla škoda při zainvestování a následném prodeji pozemků v dnešní Wichterlově ulici a v ulicích Gen. Dudy a Gen. Sachera.

wichterlovaZastavovací plán byl v rozporu s tehdy platným územním plánem. Projekt nehájil zájmy svého klienta – města Prostějova, ale naopak město výrazně poškodil.

Projektant změnil polohu Wichterlovy ulice tak, aby využil komunikaci a sítě budované z prostředků města. Došlo tak ke zvýhodnění firmy radního. Ta na rozdíl od ostatních investorů ve městě nemusela budovat vlastní infrastrukturu a získala výhodnější orientaci domů.

Pozemky soukromé stavební firmy na jižní straně území měly být podle platného územního plánu zpřístupněny a napojeny na inženýrské sítě z jihu – z plánovaného prodloužení ulice Na Vyhlídce.

Pozemky města měly být správně napojeny na komunikaci směřující podél jižního oplocení areálu nemocnice – tedy po severní straně bloku Wichterlova – Na Vyhlídce. Toto řešení by bylo nejen úspornější z hlediska délky sítí a komunikací, ale především by generovalo kvalitnější a prodejnější pozemky.

Tyto pozemky by měly vchody a vjezdy s garážemi orientované na ulici ze severu a okna obytných místností a vstupy na zahradu na jih.

Výhled z oken nemocničních pokojů do zóny s obytnými terasami a s bazény, který dnes narušuje soukromí majitelů domů a vyvolává sociální napětí a nepohodu, by nebyl nikdy možný. Tato soukromá zóna by byla odcloněna od nežádoucích pohledů bariérou vlastního domu.

wicht1Městské zastupitelstvo chtělo pozemky prodat za co nejvyšší cenu. Úkolem pověřilo soukromou obchodní společnost s tím, že prodej padesáti jednotlivých pozemků proběhne formou dražby. Protože byl ale o znehodnocené pozemky malý zájem, nepodařilo se licitací navýšit jejich cenu a pozemky byly jednotlivě prodány za 1/2 tržní ceny roku 2008. Odhaduji, že městu vznikla škoda za více než dvacet pět milionů korun.

O výše uvedených skutečnostech a o škodě, kterou tím město utrpělo ve volebním období 2006 – 2010 jsem osobně informoval současného primátora Prostějova Miroslava Pišťáka i jeho příslušné náměstky. Není ale politická vůle případ řešit.

V současné době vzniká další kauza. Podle mého mínění dochází k porušování povinností při správě cizího majetku tím, že byl zpřístupněn – do té doby několik let řádně zabezpečený  – objekt jezdeckých kasáren. Ten je dnes drancován bezdomovci a dalšími živly.

Stav započal asi před rokem, poté, co statický posudek vyhodnotil objekt jako vhodný pro rekonstrukci. Záměrem stavebního lobby je ovšem objekt zbourat a připravit si další lukrativní investici. Kdo má na tom asi zájem? Není náhodou, že se kolem věci angažuje stejný radní a prosazuje další nevhodné řešení svého projektanta.

Dnes je korupce všemi vnímána a po právu odsuzována. Klientelismus spřátelených osob a subjektů může ale napáchat mnohem větší škody než páchají klasičtí korupčníci. Jde o zneužívání vlivu.

(autor je prostějovský architekt)

Vložit komentář