Vzkaz náměstka, vzkaz předků

Kvě 14, 2015
1366 přečtení

O čem píšou Prostějovské plátky? O vyvlastnění pozemků a skrblení radničních pánů

David Sekanina

Prostějov – Náměstek pro dopravu v Olomouckém kraji Alois Mačák ubezpečuje, že k řešení dojde. Způsobem provedení by mělo být vyvlastnění. To jsou slova, která zaznívají v dnešním internetovém vydání Týdeníku Prostějovska. Týkají se soukromých pozemků, jejichž majitelé dlouhodobě vzdorují výkupu za účelem stavby severního obchvatu Prostějova.

„Nejde jen o řešení neutěšeného stavu dopravy, ale i o záležitost smogu a prašnosti,“ cituje Týdeník Františka Filouše, který se na podzim stal opozičním zastupitelem, ale už dlouho před tím usiloval jako občanský aktivista o to, aby byl severní obchvat napojen na ulici Pod Kosířem. Zatím bezúspěšně.

Na začátku letošního roku bylo vydáno územní rozhodnutí, dokumentace pro stavební povolení se zpracovává. Po technické stránce tak zahájení prací prakticky nic nebrání. Zádrhel však zůstává v otázce vlastnictví parcel, píše Týdeník.

Vzkaz stavitelů věže

Dnešní internetové Prostějovské novinky přinášejí kuriozitu v podobě přepisu vzkazu předků, který byl nalezen v makovici věže radnice, která se, jak známo, po sto letech opravuje.

Lze alespoň předpokládat, že jde opravdu o přepis, ačkoli není zřejmé, zda je částečný nebo úplný, zda jde o jeden z vícera dokumentů, či o jediný zachovaný, není k němu připojen jakýkoli komentář odborníka, například archiváře, a redakce ani neuvádí, jak se k dopisu dostala.

Pokud je však obsah autentický, rozhodně stojí za přečtení. Napsali ho, údajně bez vědomí oficiálních představitelů města, řemeslníci, kteří v roce 1912 pracovali na stavbě radnice.

„Přátelé, kteří dnes žijete, jak nevím, ale rád bych se chtěl na Vás podívat. Když jsem zde já byl, bylo to taky pěkné, ale na vzorek si mě tady nenechali, tak jsem tam mezi druhéma. Abych nebyl zapomenut s méma známými, tak jsme toto napsali, kdy se tato radnice stavěla… Dne 11. dubna 1912 byla tato báň posazená na vrchol, páni tam nechtěli dát na památku žádný peníz, tak my nazbyt nemáme, tak také nic nepřišlo a velký výdělek se nevidělo, protože pan architekt Kepka z Brna později detaile zaslal, až již byly ceny ustanovené, pak nadělal těchto cirátó a nic se na to nepřiplatilo. Máte to teď taky tak jak to bylo za nás.“

Sto let starý přípis dělníků má ještě pokračování. Najdete ho na serveru Prostějovské novinky.

Vložit komentář