Výstavní Součkův dům s Köhlerovými freskami pocákal někdo barvou

Dub 9, 2015
1450 přečtení

Skvrny na deseti místech zničily fasádu. Barbarský trestný čin vyšetřuje policie

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Jeden z nejkrásnějších domů v Prostějově pocákal někdo barvou. Fasáda takzvaného Součkova domu na rohu Hanačky a Rejskovy ulice, domu s malbami Jano Köhlera, je zničená. V úrovni očí ji neznámý barbar několikrát postříkal barvou připomínající krev.

„Skvrn je celkem deset. Momentálně víme jen to, že škoda je asi padesát tisíc,“ konstatoval dnes krajský mluvčí policie Josef Bednařík.

Barva v laboratoři

Na otázku, zda se mohlo jednat například o vandalskou mstu, mluvčí odvětil, že jsou ve hře různé varianty. „V úvahu připadá jakákoli možnost včetně této. Teprve vyšetřování ukáže,“ uvedl Bednařík s tím, že v laboratoři je momentálně vzorek barvy, aby se objasnil její původ. Z klasického spreje nepochází, spíše to vypadá, jako by se ničitel prošel kolem památky s namočenou štětkou.

„Pachatel se dopustil trestného činu poškozování cizí věci,“ uvedl šéf městské policie v Prostějově Jan Nagy s tím, že podobné případy se obvykle velmi těžce objasňují.

Stará kauza

Součkův dům navrhl český architekt Vladimír Fischer, který v Prostějově postavil také hotel U tří králů a je i autorem známé siluety Nové radnice v Ostravě. S freskami na fasádě Jano Köhlera, kolem jehož sgrafit na pernštýnském zámku chodí Prostějované denně, stojí na rohu Hanačky od roku 1902.

Dům si zahrál v seriálu Četnické humoresky. Před čtrnácti lety se o něm ale psalo v médiích v jiné souvislosti. Majitel tehdy zastavil přívod plynu a nájemníci se v zimních měsících ocitli bez topení a teplé vody.

 

Související články:

Pocákaná Hanačka

 

1 komentář

Vložit komentář