Volných míst přibylo, ale hledaných profesí ne

Úno 9, 2015
1019 přečtení

Nezaměstnanost se v prvním měsíci roku všude zvedla

David Sekanina

nezam leden

Zdroj: ÚP Olomouc

Prostějovsko – Čtyřicet tisíc a pět set padesát pět. Tolik lidí v Olomouckém kraji nemá práci. Nezaměstnanost v jednotlivých regionech se však od sebe liší téměř až pěti procenty.

Zatímco na Jesenicku byla na konci ledna dvanáctiprocentní, na Prostějovsku, kde se drží čísla dlouhodobě na nejnižší úrovni, ukazuje čerstvá statistika údaj 7, 3 %, což je zhruba tolik jako celorepublikový průměr. Pro Olomoucko je v kolonce 8, 9 %.

Evidence krajského úřadu práce „nabobtnala“ v mezisoučtu během prvního měsíce roku o 1 565 nezaměstnaných. Dlužno ale říct, že číslo 40 555 je pro leden za poslední tři roky nejmenší. Kdo se za celkovou sumou skrývá? Například 18 993 žen, 3 945 zdravotně postižených nebo 21 998 absolventů škol a mladistvých.

Kolik z nich se stane řidičem náklaďáku, černým šerifem, obchodním zástupcem, pojišťovákem, soustružníkem, svářečem, skladníkem, prodavačem, číšníkem nebo servírkou? Skladba poptávaných profesí se už roky nezměnila…

Analytik trhu práce Jaroslav Mikšaník zmiňuje však i relativně dobrou zprávu: „Ke konci ledna letošního roku jsme evidovali v kraji celkem 3 365 volných pracovních míst, což představuje nejvyšší počet nahlášených volných pozic od roku 2008“.

Horší než v Olomouckém kraji je nezaměstnanost už jen v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. V únoru neočekávají úřady práce žádné velké změny.

tab nezam

Související články:

Nezaměstnanost? Změny k lepšímu nečekejte, vyrazte na burzu práce

Bereme o 7 tisíc míň než berou v Praze

Vložit komentář