Víte, jak kroužkovat u eurovoleb?

Kvě 23, 2014
432 přečtení

K urnám se zlatými hvězdičkami přijde jeden ze tří voličů

David Sekanina

volby

Dilema? Foto: D. Sekanina

ProstějovPokud se dnes nebo zítra chystáte k volbám do Evropského parlamentu, asi víte, kam se vypravit k urně. Dostali jsme tu informaci v obálce od pošty s volebními lístky. Hodně lidí se asi zastaví ve volebních místnostech už dnes po práci, aby si konec konců nekazili víkend. Už je otevřený aquapark. Mají se sice honit mraky, ale teplo bude.

V pátek 23. května můžeme hlasovat od dvou hodin odpoledne do deseti večer. A klasika je to i v sobotu, kdy volební komise budou očekávat příchozí od osmi ráno do dvou po obědě.

Jakmile budete za plentou, můžete do vyfasované obálky s úředním razítkem zasunout jeden hlasovací lístek. Víc samozřejmě ne. A teď pozor!

Na hlasovacím lístku může volič zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u dvou kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Přednostní hlas se nezapočítá, jestliže volič označil předepsaným způsobem více než dva kandidáty, nebo jestliže vyznačení přednostního hlasu bylo provedeno jinak, než zakroužkováním pořadového čísla kandidáta na hlasovacím lístku,“ vysvětluje postup při kroužkování ministerstvo vnitra.

Pokud jde o kandidáty, tak „oko bere“. Budeme volit jednadvacet poslanců, přičemž v Evropském parlamentu jich dohromady sedí 766.

Předpokládaná volební účast se podle průzkumů renomovaných agentur pohybuje kolem 30 procent. Necelých 28 procent byla průměrná účast v posledních eurovolbách v roce 2009. Volbám do orgánu, který nemá moc dobrou pověst, tak obětuje čas jeden ze tří lidí.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář