Václav Obr: Pevnost nesmí padnout

Lis 22, 2014
1887 přečtení

Napoleonská vojska zaútočí v neděli na bránu postavenou pro Josefkol, říká organizátor bitvy na zámecké louce v Čechách pod Kosířem

David Sekanina

obr1

Václav Obr. Foto: D. Sekanina

Čechy pod Kosířem – Vojska mířící ke Slavkovu se každý rok zastavují v Čechách pod Kosířem. Letos napochodují do obce dnes, v sobotu 22. listopadu a na nedělní bitvu, jež se strhne na velké louce zámeckého parku, symbolicky pozvou výstřelem z děla. K volné rekonstrukci dvě stě let starých válečných střetů využijí tentokrát muži v historických uniformách klíčovou kulisu z letošního Josefkolu.

„Pro setkání mistrů starých řemesel jsme postavili bránu, z níž vyjížděla Zlatá berlina zapřažená do šestispřeží vraníků. Na sestavení kočáru tehdy spolupracovalo asi padesát mistrů a tovaryšů. Brána do areálu královské manufaktury poslouží teď pro akci Cestou necestou k vítěznému tažení,“ říká zakladatel Muzea kočárů Václav Obr.

Loni dramaturgie připomínala smutný osud vypálených vesnic. Jakou zápletku jsme vymysleli letos?

„Tento rok budou vojska dobývat městskou pevnost. K vytvoření scény použijeme různé kulisy včetně vozů a v popředí umístíme velkou bránu z Josefkolu. Hlavní myšlenkou celé akce je to, že vůle a odhodlání obránců města jsou silnější a větší než dobyvačné plány útočníků. Na začátku diváci uvidí, jak se vojáci blíží k bráně pevnosti císařskou cestou, a pak se rozpoutají boje.

To bude v neděli, ale vojska dorazí už v sobotu.

Jako vždy vpochodují do obce o den dřív. Lidem, kteří je přijdou uvítat, předvedou už večer střelbu z děla. Bitva pak začne následující den kolem desáté dopoledne.

Minulý rok jste slíbil, že v zimě uspořádáte v zámeckém parku projížďky na starobylých saních tažených koňmi. Nakonec ale nebyl sníh. Platí slib i letos?

Určitě! Tedy pokud bude přát počasí, loni to nešlo, protože vůbec nesněžilo. Starobylých saní, které mohou k tomuto účelu sloužit, máme víc. V naší nabídce je to novinka.

Josefkol 2014 (Zdroj: Muzeum kočárů Čechy pod Kosířem)

brana

Brána na Josefkolu. Foto: D. Sekanina

 

Vložit komentář