V Prostějově se 25 let po revoluci zakazují koncerty

Lis 18, 2014
1466 přečtení

Co ještě píšou Prostějovské plátky? Že vina za bouračku padla na policisty a oprava silnice v Plumlovské se moc nepovedla

David Sekanina

ppfotonovyProstějov – Z dnešní produkce lokálních médií mě zaujaly tři texty, které bych doporučil čtenářské pozornosti.

Server idnes.cz zpracoval dnes odpoledne téma, o němž se v Prostějově mluví už od neděle.

Šéf muzea zatrhl koncert proti „zrudlé radnici“

Nový šéf prostějovského muzea v prostorách Špalíčku, které muzeum pronajímá několik let kavárně, zakázal koncert folkové kapely. Proč? Měla tu vystoupit v rámci malé hudební přehlídky pořádané na protest proti „rudé koalici“ na prostějovské radnici, tedy tomu, že ČSSD a hnutí Pévéčko začali po volbách spolupracovat s komunisty.

Ředitel muzea Daniel Zádrapa zdůvodňuje zatrhnutí koncertu tím, že nechce instituci, již vede, spojovat s žádnou akcí s politickým podtextem. Server idnes.cz ovšem připomíná, že Zádrapa kandidoval v říjnových volbách za sociální demokraty, kteří si členy KSČM do městské rady prosadili.

„Zakazování koncertů je to, proti čemu jsme v listopadu 1989 bojovali. Nelíbí se nám, že se komunisté vracejí k moci a chtěli jsme to dát nějak najevo. Proto se naše akce jmenovala Festival nesouhlasu s rudou radnicí,“ cituje idnes.cz pořadatele Miroslava Hasu a podotýká, že přímo ve výstavních sálech muzea ve Špalíčku právě běží výstava Život všední před listopadem 89, kterou zahajoval hudební pořad kritika Jana Rejžka s komentářem ke společenskému a kulturnímu dění po roce 1989.

„Něco jiného je decentní připomenutí událostí a něco jiného je otevřená politická akce,“ vyjádřil se pro idnes.cz ředitel muzea Daniel Zádrapa.

Za bouračku mohou policisté…

Velmi zajímavý článek přináší dnešní Prostějovský večerník. Týká se případu, který se odehrál na jaře roku 2012 a jehož obětí se zdála být civilní řidička. Soudy, okresní i krajský, dosud tvrdily, že v podstatě může za to, že do jejího odbočujícího vozu narazilo policejní auto při honičce za motorkářem ve Vrahovicích. Jeden z policajtů se těžce zranil a škoda byla hodně vysoká.

Odvolání k Nejvyššímu soudu ovšem přineslo zvrat. Nejvyšší soud řekl, že vina je na opačné straně, protože auto nebylo na nahánění motorkáře zběsilou rychlostí, a ještě k tomu v hustém provozu, správně technicky vybavené. Nešťastná žena byla, jak píše Večerník, zcela zproštěna obžaloby.

Opravená Plumlovská se řidičům moc nelíbí

Prostějovský deník upozorňuje dnes na to, že oprava silnice, kvůli níž byla týden neprůjezdná Plumlovská ulice, nedopadla zrovna dobře a je terčem kritiky řidičů. Ostatně v Prostějově není stavební fušeřina v poslední době nic neobvyklého.

„Kanály jsou pod úrovní vozovky, vpusti pro odtok dešťové vody jsou nad a pod ní. Kromě barvy silnice a nového podélného značení není prakticky rozdíl mezi nespravenou a spravenou částí,“ stěžuje si na stránkách Deníku Prostějovan Radovan Mládek s tím, že hovoří i za ostatní šoféry.

„Kolega minulou sobotu za deště pozoroval, jak dělníci penetrují podklad a do louže se rychle klade koberec. Jako starý silničář si rval vlasy a nebyl schopný slova. Zajímalo by mě, kdo silniční úsek převzal bez připomínek na nekvalitní práci? Kdo bude platit případné opravy?“ cituje nespokojeného řidiče Prostějovský deník.

Redakce kontaktovala krajského radního pro dopravu Aloise Mačáka z Prostějova, silnice totiž patří hejtmanství. Ten přispěchal s ujištěním, že oprava Plumlovské v části od Sluníčka po Hanou není ještě hotová a pokud se nějaké závady ukážou, musí je firma Strabag spravit v rámci reklamace.

 

 

Vložit komentář