V Kolářových sadech padlo deset vzrostlých borovic

Úno 17, 2015
1161 přečtení

Z jižní strany stínily dalekohledům. Hvězdárna poukazuje na dvacet let starou chybu zahradního architekta a navrhuje náhradní zeleň

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Kolářovy sady jsou ode dneška chudší o deset borovic. Dělníci je vykáceli v hájku na jižní straně parku.

„Ježišmarjá, kvůli čemu!“ rozčiloval se muž venčící psa, když jsem odpoledne fotil pařezy, piliny a klestí. Jistě, ani já se na paseku nemohl dívat bez emocí a kladl si stejnou otázku. Stromů je vždycky škoda, ale mince má vždycky dvě strany.

„Moc mě to mrzí, padlých stromů je mi líto, ale na problém bylo zaděláno už před léty,“ vysvětluje šéf hvězdárny Karel Trutnovský. Kácení totiž povolil a zařídil magistrát, aby vyšel vstříc potřebám astronomů, kterým vrcholky rychle rostoucích jehličnanů znemožňovaly pozorování oblohy.

„Žádost o odstranění borovic podávali už moji předchůdci, ale nikdy se k žádnému kroku nepřistoupilo,“ podotýká Trutnovský. V poslední žádosti z podzimu 2014, které radnice vyhověla, argumentoval šéf muzea, pod něž hvězdárna spadá, že situace je kritická.

V devadesátých letech, kdy se borovice sázely, nebyla hvězdárna přizvána ke konzultaci a došlo k chybnému rozhodnutí. Skupina nevhodně zvolených stromů umístěných v těsné blízkosti pozorovatelny stínila v poslední době dalekohledům z jihozápadní i jihovýchodní strany. Přes větve nebylo vidět Slunce, Měsíc ani planety.

„Jehličnany měly kolem dvaceti metrů, co je výška třípatrového domu. Opravdu jsme se dívali do větví,“ potvrzuje Karel Trutnovský, který by si upřímně přál, aby borovice nahradily jiné stromy, ovšem takové, jejichž výška by nepřesahovala deset metrů.

„Koruny by tak byly pod obzorem,“ podotýká. Náhradní výsadbu přitom hvězdárna oficiálně navrhuje městu minimálně na severní straně, kde by nové dřeviny pozorování nepřekážely.

Vložit komentář