Stará skautská klubovna už nepřekáží

Čvn 23, 2015
1627 přečtení

Ožije projekt kavárny v parku?

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Je to rok, co se skauti přestěhovali z umakartové boudy u hvězdárny naproti přes cestu do upravené staré prádelny ve Šmeralově ulici. Radnice nyní provizorní přístřeší, které kdysi sloužilo dělníkům při stavbě nedalekého Sídliště Svobody a později členům Junáka jako klubovna, zbourala. Srovnala ho se zemí.

Vyvstává otázka, co s uvolněnou parcelou bude? Zda tudy povede například cyklostezka od rybníka k aquaparku, nebo jestli je nachystaná pro jiné účely?

Například k realizaci soukromého projektu kavárny, který však už před třemi lety narazil na odpor astronomů varujících před světelným znečištěním okolí. Pravděpodobnější je varianta B. Cyklostezka se stočí jinudy.

„Pokud vím, tak záležitost s kavárnou je momentálně na mrtvém bodě, ale možná tu v budoucnu stát bude. Prostor vyklidíme a může být připravený právě pro tento účel,“ vyjádřil se v úterý člen městské rady za ČSSD Zdeněk Fišer, který už před komunálními volbami projektu kavárny na jižním okraji Kolářových sadů fandil.

„Nový územní plán tuto stavbu nevylučuje. Pokud se bude hlasovat o prodeji bývalé skautské klubovny investorovi, tak to podpořím,“ vyjádřil se už minulý rok. Podporu má nápad i v dalších koaličních stranách, především v Pévéčku.

„Pokud zvládneme papírovou válku, je reálné, že začneme stavět už příští rok. Budeme ale nejspíš shánět spoluinvestora,“ říkal loni touto dobou Aleš Langer z prostějovské firmy Al Logic.

Stará klubovna u hvězdárny už nepřekáží. Zbyly po ní jen sutiny ze základů. Když ještě stála, živořila v havarijním stavu, zatékalo do ní a do oprav nikdo neinvestoval. Skauti dostali od magistrátu někdejší prádelnu, která stojí u protějších paneláků ve Šmeralově ulici, a sami si ji spravili.

„Na rekonstrukci byl milionový rozpočet. Polovinu nákladů jsme snížili díky dobrovolníkům, kteří odpracovali tisíce brigádnických hodin. Hlavně rodiče dětí,“ uvedla při slavnostním otevírání nové bezbariérové klubovny Eva Dudíková ze skautského střediska Děti přírody.

 

Související články:

Kavárna u hvězdárny má otevřenou cestu

 

Vložit komentář