Spojku i cyklostezku postaví firma, která nezvládla opravu rybníka

Srp 12, 2014
1444 přečtení

Zakázku na cyklostezku v Okružní a propojení Krasické a Anglické dostala Skanska. Firma, která má na krku dvě reklamace úprav rybníka, pod zvýšenou kontrolou nejspíš nebude

David Sekanina

skanska rybnik

Oprava rybníka. Foto: D. Sekanina

Prostějov – Firma Skanska už ukázala, že umí srazit cenu. Před dvěma lety stáhla nabídku pod čtyři miliony na kompletní rekonstrukci rybníka v Drozdovicích a díky tomu také zakázku od města získala.

Kritéria výběru, kdy v osmdesáti procentech hraje hlavní roli finanční výhodnost, tedy nejnižší cena, se ale nemusí pokaždé vyplatit.

Dvě reklamace

Ukázala to právě obnova rybníka, u níž už magistrát uplatňoval dvě reklamace. Ani jedna závada dosud nebyla odstraněna. Břehy chovné nádrže v Drozdovicích jsou stále rozpadlé a také kolem rozbité nápusti tečou proudy vody.

Radnice nyní oznámila, že Skanska dostala v Prostějově další dvě zakázky. Do konce roku má položit cyklostezku v Okružní ulici, po níž budou jezdit lidé s nákupními taškami od Určické ke Kauflandu a také dostane na starosti dostavbu jižní spojky.

Cyklostezka po Okružní

„Náklady na vybudování obou etap cyklostezky, od Určické po Bulharskou a od Bulharské po Brněnskou, byly podle předpokladu 5,9 milionů korun. Zhotovitel vzešlý na základě výsledků zadávacího řízení zvítězil s ekonomicky nejvýhodnější cenou 3,63 milionů korun včetně DPH,“ shrnula Petra Mejzlíková z prostějovského magistrátu.

Je opravdu možné odvést kvalitní práci za zhruba sedmdesát procent předpokládaných nákladů?

Jižní spojka

Podobná otázka vyvstává i v případě takzvané jižní spojky. Úsek mezi rondelem v Krasické a Anglickou ulicí poblíž bývalého Alberta mát totiž propojit Skanska za 17,5 milionů korun. I u svaté Anny se má začít pracovat ještě letos.

„Předpokládaná hodnota díla byla podle projektové dokumentace 26 milionů korun. Nabídky podalo celkem šest uchazečů. Ve všech ohledech byla nejvýhodnější nabídka společnosti Skanska, a to jak z pohledu délky realizace, tak záruky i ceny,“ nechal se slyšet radní Zdeněk Fišer.

Skanska je dobrá

Tvrdí, že město Prostějov má se Skanskou dobré zkušenosti. Na otázku, zda by ze strany magistrátu nebyla vhodná zvýšená kontrola při realizaci budoucích zakázek, kladným způsobem neodpověděl.

„Rozrušení kamenného obložení nebylo následkem špatného stavebního postupu, ale došlo k němu v zimě, kdy rybník využívali bruslaři,“ hájí Skansku Zdeněk Fišer.

Poměr – osmdesát procent cena, dvacet procent délka záruky – stanovený v rámci podmínek výběrového řízení se řídí zákonem o veřejných zakázkách.

 

Související články:

Zfušovaná oprava rybníka: nejdřív rozvalené břehy, teď propadlá výpusť

 

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

Vložit komentář