Spisovatelky Braunová, Polsen a cesta do Ománu. Duben v knihovně
K tomu Dny umění nevidomých, poradna pro spotřebitele a čtení pohádek
Prostějov – Duben je zvláštní měsíc. Jako by se zima s jarem přetahovala o velení a počasí se mění jak na obrtlíku. Chvíli sluníčko, chvíli plískanice. Pokud nejste vyloženě milovníkem deštníků a louží, určitě přemýšlíte, kde to nadělení přečkat. Příjemný a zároveň zajímavý azyl skýtá knihovna.
Najdete v ní nejenom něco ke čtení. Na duben je připravený opravdu pestrý program. Přijede spisovatelka Petra Braunová, společně s prostějovskou rodačkou Petrou Polsen pokřtíme její knížku a s cestovatelem Pavlem Svobodou navštívíme Omán.
Petra Braunová
Petra Braunová je známá hlavně tvorbou pro děti. První knížku Rošťák Oliver napsala v roce 2003. Byla určená pro jejího syna, tehdy prvňáčka, kterého se tímto způsobem snažila přitáhnout ke čtení. Rukopis se zalíbil nakladatelství Albatros, kde se jej rozhodli vydat. Od té doby vyšlo Petře Braunové téměř dvacet knih pro děti a dospívající čtenáře.
V posledních letech se autorka začala prosazovat i v oblasti literatury pro dospělé. Pozorovatelka, Kalvárie, Klub radostí všedního dne, to jsou jen některé příklady. Na jejím kontě najdeme i biografické knihy o Kamile Moučkové a Nině Divíškové.
Petra Braunová už několikrát prostějovskou knihovnu navštívila, vždy se však věnovala pouze dětem. Tentokrát bude vyprávět o své tvorbě pro dospěláky. Setkat se s ní můžete 16. dubna od 17 hodin v podkrovním sále knihovny.
Kocour Petry Polsen
V dubnu zavítá do knihovny ještě jedna spisovatelka. Začínající autorka a překladatelka Petra Polsen žije sice v Brně, ale narodila se v Prostějově. Představí svoji prvotinu Deník kočičího intelektuála. Jemně ironickým a zároveň laskavým humorem v ní popisuje svoje zkušenosti a zážitky s lidmi kocour. Ano, kocour. Křest této zajímavé knihy za účasti její autorky proběhne 9. dubna v 17 hodin.
Hory a oázy Ománu
Omán představuje vyspělou část Arabského poloostrova, která doposud nebyla turisticky objevena. Tento málo známý kout světa navštívíme s geografem a cestovatelem Pavlem Svobodou. Jeho vyprávění nás zavede jak na nejvyšší hory, tak i do oáz a údolí této okouzlující země. Přednáška se uskuteční 22. dubna v tradičních 17 hodin. Doprovodí ji výstava fotografií, kterou si bude možné prohlédnout v Galerii Na Půdě (knihovny) do konce května.
Prodejní výstava nevidomých autorů
V dubnu proběhnou také Dny umění nevidomých na Moravě. Zrakově postižení amatérští umělci si pro tuto příležitost připravili hudebně dramatické pásmo a prodejní výstavu vlastních výrobků. To vše 29. dubna od 14.30 v podkrovním sále knihovny a ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých v Prostějově.
První čtvrtek v měsíci od 15 do 17 hodin je v knihovně k dispozici SOS poradna pro spotřebitele, poslední úterý v měsíci od 9 hodin přijde na řadu další tvořivá dílna, která tentokrát naučí vyrábět koberečky ze zbytků látek.
Čtení pohádek
Nezapomínáme ani na děti, 9. dubna od 13.30 do 14.30 bude předčítat pohádky prostějovská autorka Marcella Dostálová a 30. dubna od 15 do 17 hodin, tedy přímo před Filipojakubskou nocí se v knihovně pro děti a mládež na Vápenici slétnou čarodějnice a čarodějové. Odpoledne plné her a soutěží vyvrcholí přehlídkou a volbou nejlepších masek.
(autorka je prostějovská knihovnice)