Šmik, šmik a lípa u prašné výpadovky je pryč

Čvn 23, 2015
1993 přečtení

Byla životu nebezpečná, hájí bleskové skácení dospělého stromu na Tetíně radnice

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Jen pár metrů od Tylovy ulice, o níž se na jaře v souvislosti s její rekonstrukcí mluvilo jako o dějišti „prostějovského masakru motorovou pilou“, zmizela rychle a nenápadně vzrostlá, dospělá lípa.

Na základě úředního dobrozdání ji zlikvidovali dělníci na konci uličky Tetín.

Na travnatém plácku mezi vchodem do speciální školy pro postižené děti a stacionáře pro handicapované a mezi frekventovanou výpadovkou na Brno.

Přednosti stromu, který pohlcoval prach, hluk, produkoval kyslík a vrhal v letních dnech stín, se nemohly měřit s jeho nebezpečností pro okolí. Alespoň podle expertů.

„Informovala mě členka městské rady Ivana Hemerková i mluvčí magistrátu Jana Gáborová, že lípu bylo nutné mimořádně odstranit, protože ohrožovala život kolemjdoucích. Město prý mělo odborný posudek na její stav,“ konstatovala ředitelka soukromé školy Jistota, která řadu let vede boj proti záměru tuto slepou ulici, kde se pohybují děti s kombinovaným postižením, zprůjezdnit a pustit do ní auta.

„Jsem v pořadníku na odkup dřeva, jdu se tedy hned informovat na komunální služby, zda mají pro mě dřevo z této lípy. Příjmy za prodej by město nemělo odmítat,“ reagoval na informaci o pokácení lípy ekologický aktivista a opoziční zastupitel Jan Navrátil.

Doufá, že se touto cestou dostane ke dřevu z tohoto stromu, aby mohl nechat udělat nezávislý posudek jeho kvality.

Lípa ze slepého ramene Tetína zmizela podle svědků během několika minut. „Kmen nařezali na metrové kusy a odvezli, větve sešrotovali. Za tři čtvrtě hodiny bylo všechno hotové, uklizené, na zemi zůstal jen nenápadný, přízemní pařez,“ popsala Marie Turková.

„Tak lípa je odvezená, ale z odboru správy majetku města se mi dostalo ujištění, že je to poslední letošní kácení ve městě. Lípa prý trpěla houbou troudnatec a tahové zkoušky dopadly špatně,“ doplnil zhruba po hodině Jan Navrátil.

1 komentář

Vložit komentář