Sinice jsou pryč, uklidňuje Povodí

Čvn 13, 2014
568 přečtení

Vzorky z plumlovské přehrady ukázaly zhoršenou kvalitu vody

David Sekanina

Plumlovská přehrada. Foto: D. Sekanina

Plumlov – Prázdniny ještě nezačaly a s vodou v plumlovské přehradě to začíná být nahnuté. Její kvalitu označují hygienici jako zhoršenou.

„Je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání doporučujeme osprchovat,“ stojí na stránkách krajské hygienické stanice.

Z jedničky na trojku

Ještě na konci května dostala voda v přehradě jedničku a pro plavce byla doporučená ke koupání. Nyní je na třetím z pěti stupňů jakostní škály.

Správce plumlovské přehrady, Povodí Moravy, ovšem tvrdí, že nečistoty se ve vodě vyskytovaly jen přechodně a už se v ní zase dá bez problémů plavat.

Povodí Moravy: Neškodné sinice už zmizely

„Krajská hygienická stanice odebírala vzorky v pondělí. V té době se u břehů vyskytovaly místy povlaky tvořené sinicí Anabaena sigmoidea, která je neškodným přechodným organismem. Vyskytuje se jen krátce a pak sám zaniká,“ uklidňuje rekreanty Gabriela Tomíčková z Povodí.

Aktuální stav vody v přehradě je podle ní dobrý. „Je zde velmi nízká koncentrace chlorofylu a průhlednost sto šedesát centimetrů,“ vyjádřila se během včerejšího dne.

Plumlovská přehrada prošla během posledních pěti let důkladnou revitalizací za tři sta milionů. Její dno je vybagrované a přísun sinic omezují mokřadní rostliny, ale především srážedla fosforu na přítocích.

 

Související články:

Voda v přehradě je čistá, vzkazují hygienici

V přehradě chybí už jen metr vody

Do Podhradského rybníka se vrací voda

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář