Se vzpomínáním na Listopad začal „DJ“ Rejžek

Lis 4, 2014
967 přečtení

Ve Špalíčku visí fotky Boba Pacholíka z druhé půlky 80. let. Výstava měla originální vernisáž

David Sekanina

Prostějov – Život všední před listopadem 89. Seriál tematických akcí k pětadvacátému výročí sametové revoluce v Prostějově načala včera výstava s tímto názvem.

Vernisáž byla ve Špalíčku. Všední život socialistického člověka tu výmluvně líčí známá kolekce prostějovského fotografa Boba Pacholíka z konce osmdesátých let, černobílé snímky doplňují obyčejné věci – mlčenliví soudruzi za vitrínami a ke vzpomínání na doby, na které není radno zapomenout, se v pondělí večer připojil i Jan Rejžek.

Televize a rozhlas už o jeho kritický hlas nestály, Rejžkovy relace zrušily, a on tak k výročí Listopadu oprášil svůj vlastní pořad Kaleidoskop, s nímž kdysi objížděl a teď znovu objíždí republiku.

Zažít v roli DJ muže, který je znám jako nesmlouvavý hudební i společenský kritik, pomáhal na svět petici Několik vět a vyhrál soud s Helenou Vondráčkovou v kauze věty o „mafiánech“, je neobvyklá a mimořádná věc.

A mimořádná byla i poslechová diskotéka.

Rejžek začal dechovkou, v níž legendární Standa Procházka domlouvá své milé, aby ho nad ránem už konečně pustila do zaměstnání, přes dechovku parodující Plechovou hubičku Tomáše Hanáka a Lenky Vychodilové to vzal k islandské současnosti Markéty Irglové a publikum šokoval hudební spoluprací písničkářky Dáši Vokaté a herce Oldřicha Kaisera.

„To, v čem jsme za komunismu žili, vystihuje nejlépe Petr Skoumal,“ nechal se slyšet Jan Rejžek, než pustil do reproduktorů Poločas rozpadu:

… říkali ti, že lhát se nemá a taky říkali, že kdo lže, ten krade, říkali ti, že krást se nesmí, a mezitím ti ukradli celej život. Tvářili se nezištně, když ti prohrabovali kapsy a usmívali se vlídně, když ti za rohem zkroutili ruce…

V refrénu písně se opakuje slovo „nezapomeň“. O totéž jde také cyklu Hudbou proti zapomnění, který organizují lidé z okruhu zakladatelů prostějovského Občanského fóra.

Přinese ještě dvě další výstavy, tři koncerty a tři besedy

hpz

Související články: 

Do Prostějova se chystá Rejžek, Oslzlý, Hutka…

 

Vložit komentář