Rokoko veze do Prostějova Důkaz

Pro 2, 2014
549 přečtení

Na jevišti ho budou hledat Kubařová s Víznerem

Eva Zelená

dukaz

Foto: archiv mestskadivadlaprazska

Prostějov – Veroniku Kubařovou, Oldřicha Víznera, Martina Písaříka a Stanislavu Jachnickou uvidí v pátek 12. prosince v 19 hodin návštěvníci Městského divadla v Prostějově v představení Důkaz pražského divadla Rokoko. Představení je uváděno pro skupinu 5P, asi 70 vstupenek je k dispozici v doprodeji.

Po smrti význačného matematika, jehož genialita se k stáru proměnila v šílenství, je v jeho pozůstalosti nalezeno dílo, které posouvá matematické myšlení. Matematik, který má pozůstalost na starosti, musí rozhodnout, jestli dílo skutečně vytvořil zesnulý vědec, nebo jeho dcera, která, jak se zdá, zdědila otcův talent.

Zdědila také dispozice k duševní chorobě? Dá se jí věřit, když tvrdí, že úlohu vymyslela ona? Zoufalé hledání nepopiratelného, jediného a nezpochybnitelného důkazu ústí v poznání, že i kdyby se všechno na světě dalo spočítat, zdokumentovat a převést na numerické hodnoty, vždycky zůstane ještě něco nevysvětlitelného, nezvažitelného, iracionálního. Krajina duše, kterou nelze rozumově zmapovat. Krajina, do níž se vstupuje prostřednictvím víry, která nakonec váží víc, než všechny vědecké důkazy.

Divadelní hra, odměněná Pulitzerovou cenou, se stala předlohou úspěšného filmu s Anthonym Hopkinsem a Gwyneth Paltrow v hlavních rolích.

Diváky i kritikou oceňované představení nastudoval v Rokoku režisér Ondřej Zajíc. Zaujme všechny, kdo někdy řešili vztahy rodič – dítě. A vůbec přitom nemusí jít o geniální matematiky jako v Důkazu.

Vložit komentář