První vzpomínali na komunistickou minulost, druzí chystali budoucnost s komunisty

Lis 4, 2014
1247 přečtení

Těsná většina stačila, povolební koalice si na ustavujícím zastupitelstvu prosadila svou. Včetně placeného místa pro KSČM

David Sekanina

zastupitelstvo listopad 2014 (2)

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Osmnáct zvolených zástupců veřejnosti se včera dovolávalo demokracie, když proti vůli šestnácti jiných zástupců veřejnosti prosazovalo co největší podíl na moci pro členy komunistické strany.

Jen o pár metrů vedle si malá skupina, která by ale hravě přehlasovala všechny prostějovské zastupitele komplet, připomínala doby, kdy komunistická strana u moci byla, nikoho jiného k ní nepustila a ty, kteří se dovolávali demokracie, zavírala do vězení.

Jedny od druhých dělilo dvě stě metrů a dvacet pět let. První vzpomínali na komunistickou minulost, druzí připravovali budoucnost komunistům a s komunisty.

Zatímco na radnici se v pondělí konalo ustavující zasedání prostějovského zastupitelstva, v muzejním Špalíčku v Uprkově ulici odstartoval seriál kulturních akcí vztahující se k výročí 17. listopadu 1989. Lidé si tu prohlíželi fotopostřehy tristní socialistické reality od Boba Pacholíka a poslouchali glosy i pečlivě připravený playlist známého kritika Jana Rejžka.

Placené místo pro KSČM

Zhruba v době, kdy Jan Rejžek pouštěl ve Špalíčku píseň Slavík a píchačky z alba Rudí baviči aneb Soudruzi ve vlastní šťávě, vládní koalici ČSSD, Pévéčko, KSČM se podařilo prosadit vše, co si předsevzala a kromě naplánovaného obsazení postů primátora (Miroslav Pišťák), náměstků a radních vymohla pro KSČM post uvolněného radního. Jaroslav Šlambor se má na plný úvazek starat o projekt „integrovaných teritoriálních investic olomoucké aglomerace“.

Ve věku, kdy se obvykle odchází do důchodu, to bude mít jako své zaměstnání. Na místo půjde z městské pokladny, jak včera zdůrazňoval Tomáš Blumenstein, zastupitel za ODS, milion a půl ročně. V městské radě budou kromě Šlambora sedět i jeho straničtí kolegové Václav Šmíd a Josef Augustin.

První přímý přenos

Z názorových střetů občas vyvstala patová situace, ale opozici scházely v soubojích hlasy.

„Většina hlasování skončila v poměru 18:16. Z našich návrhů se na pořad jednání nedostal žádný, ale úspěch je i to, že ty návrhy zazněly, byly vytištěny pro zastupitele a možná se objeví i v tisku,“ komentoval situaci Jan Navrátil, lídr opoziční Změny pro Prostějov, která hned na první zasedání vyrazila s několika návrhy. Týkaly se například změn v jednacím řádu nebo zveřejňování smluv.

Navrátilovu hnutí, které získalo v městském sboru čtyři mandáty stejně jako komunisté a Pévéčko, se ale přece jen něco podařilo. A to zrealizovat přímý internetový přenos ze zastupitelstva, kterému se etablovaní vůdci Prostějova několik let brání a požadují v této záležitosti, která je v jiných městech běžná, důkladnou právní analýzu.

 

 

1 komentář

Vložit komentář