Prostějov něco slaví…

Čvc 4, 2015
3169 přečtení

Na novém náměstí bez stromů

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Zatěžkávací zkouškou prochází právě veřejný prostor, který vznikl rekonstrukcí náměstí T. G. Masaryka v Prostějově. A to velká, ale především takzvaná malá kuželna. Na dosud neobvyklém místě, pod ochozem muzea, které je nyní jednolitým vydlážděným prostranstvím, stojí hlavní pódium. Dopoledne na něm bojovali á la středověcí šermíři a žonglovali á la středověcí kejklíři. K radnici vedla á la středověká jarmareční ulička.

Omámeni horkem

Co se tu děje? Nějaká oslava? Ti, kdo doma neprovedli teoretickou přípravu, tápali. Na celém náměstí žádná tabule, nápis, plakát, nic, co by vysvětlovalo přítomnost všech těch á la středověkých žoldnéřů, mušketýrů, komediantů, kupců.

Nejen dětem, které se bavily, ale zřejmě i jejich rodičům a prarodičům, kteří posedávali na rozpálených kovových lavičkách, to bylo v tom vedru stejně jedno.

Kam se před sluncem schovat? Pod malým přístřeškem s á la středověkou plachtou plno. Lavice v hledišti opuštěné, diváci se stáhli přímo pod pódium, které před polednem házelo na dlažbu alespoň malý pás stínu. Trochu toho chládku skýtal už jen rozevřený deštník.

Výroční trh od roku 1390

Proč? Na to se můžete zeptat prostějovského purkmistra, který se suitou konšelů stane na zastíněném pódiu ve dvě hodiny odpoledne. Trapné doplňující otázky, co se to na náměstí právě odehrává, vás ušetřím. Prostějov v červencovém parnu a tak trochu potajmu slaví 625 let od doby, kdy pro něj Petr z Kravař vymohl od markraběte Jošta právo na výroční trh a povýšil ho tím na město. V roce 1390 ještě nestatutární…

Foto: D. Sekanina

3 komentářů

Vložit komentář