Přejmenování náměstí?
Anketa, jak je vypsaná, postrádá vyváženost, je tendenční
Jakub Lysek
Úvod k položení anketní otázky na webu statutárního města Prostějova (viz níže) nesplňuje základní demokratické principy. Zarážející je tendenčnost a nevyváženost, kdy je poskytnut prostor pouze jednomu názoru.
Za vzor bývá často v této souvislosti dáváno Švýcarsko, ale inspirovat se můžeme také Novým Zélandem, kde občané rozhodovali o změně volebního systému.
Občanům byly předloženy všechny výhody a nevýhody obou variant. Taktéž v tomto případě, kdy jde o přejmenování Hlaváčkova náměstí na náměstí Václava Havla, by měly být uvedeny všechny klady a zápory tohoto případného kroku.
(autor je politolog)
—
V souvislosti s iniciativou některých občanských skupin se rozhodlo město Prostějov vypsat na svých webových stránkách anketu týkající se přejmenování Hlaváčkova náměstí na náměstí Václava Havla.
„Dle nám dostupných reakcí nemá tento nápad jen samé příznivce, ale i kritiky. Někteří občané zkrátka nepovažují přejmenování kteréhokoli náměstí či ulice v Prostějově za dobrý nápad. A to zejména z důvodu výměny všech dokladů a smluv a s tím spojenými komplikacemi pro lidi v takové lokalitě bydlící či podnikající. Prostřednictvím webové ankety bychom se proto chtěli pokusit zjistit, jak vážný je skutečně zájem o přejmenování navrhovaného Hlaváčkova náměstí na náměstí Václava Havla,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Pospíšil. (Zdroj: MMPV)
Související články:
Havlovo náměstí? Radní vypsali anketu
Vložit komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Jsem příznivcem Václava Havla, ale neztotožňuji se s nápadem přejmenování Hlaváčkova náměstí na Havlovo. V. Havel v podstatě ani nebyl – vyjma krátké návštěvy prostějovského hřbitova – tuším u hrobu gen. Sachra či gen. Dudy a stejně krátké návštěvy zdejší radnice… Myslím, že ani On sám by o to nestál aby se po Něm pojmenovávali ulice a náměstí. Spíš mne nesmírně štve. že prostějovského rodáka a vědce světového významu prof. Ottu Wichterleho jsme „vystěhovali“ do „vyhnálova“ za město a na zakladatele skautingu Rudolfa Plajnera – rovněž Prostějováka jsme zapomněli úplně…….
Pokud jde o ideu přejmenování, pryč je obrozenecké snažení, kdy město Prostějov dokázalo vytvořit Jiráskovo náměstí ze začátku Plumlovské (všimněte si, že sudá čísla začínají osmičkou), pryč je přejmenování tam a zpět kolem 2. světové války, něco se přejmenovávalo i za socialismu a pak nadšení po listopadu 1989. Při tom posledním ještě byli občané města i firmy snášet trochu toho administrativního nepohodlí. Snaha o přejmenování Hlaváčkova náměstí není nová, již jednou o ní zastupitelstvo jednalo (nejednalo se o Václava Havla, ten byl tehdy ještě živ), odpor firem v Atriu převážil, náměstí zůstalo Hlaváčkovo. Primární otázkou ankety by mělo být zda chceme jako občané Prostějova uctít památku Václava Havla pojmenováním, nebo přejmenováním některého veřejného prostranství. A hledejme, kterého. Hlaváčkovo se nabízí. A město není zcela bezmocné v tom, aby občanům a firmám usnadnilo změnu adresy. Tož tak.
V 5. řádku shora mezi slova firmy a snášet patří slovo ochotni.
Moc díky za „historický“ kontext, nevěděl jsem, že už se o přejmenování oficiálně jednalo, jaké jméno bylo ve hře?
Budu pátrat v paměti, snad Beneš nebo Štefánik, ale jméno není důležité, i když i ono mohlo dráždit.
Přejmenovávání bývá běžné zejména po změně poměrů v zemi, ale těžko mohu pochopit, proč zde stále máme ulici Šmeralovu, ul.|V. Majakovského a jiné. To jsou ještě relikty minulých dob – co měli tito dva společného s Prostějovem ? Nic. jen že chvíli se hodili komoušům do plánů.