Pražský Hrad musel počkat, Josefkol je přednější

Čvc 17, 2014
1733 přečtení

Na zámku pod Kosířem ukáže Václav Obr pět kočárů, které se stanou jádrem mimořádné výstavy v Praze. Bude to stát za to, slibuje sběratel v rozhovoru 

David Sekanina

obr josefkol1

Václav Obr. Foto: D. Sekanina

Čechy pod Kosířem – Pětačtyřicet řemeslníků a asi stovka účinkujících se postará o zábavu i poučení na letošním Josefkolu.

Sedmý ročník jednoho z největších letních podniků na Prostějovsku vypukne v sobotu ráno a skončí až v neděli vpodvečer.

„Už od začátku týdne funguje na plné obrátky garda lidí, bez nichž by to nešlo. Vede je můj syn. Chystají vše potřebné, dřou se s těžkými kládami, kusy železa. A teď nastoupí i armáda. Skupina speciálních sil z Prostějova postaví velké vojenské stany,“ říká spiritus agens Josefkolu Václav Obr.

Václav Obr, muž, který sbírá a opravuje staré kočárové vozy už dvacet let a který také vlastníma rukama postavil Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. V obci s empírovým zámkem a parkem anglického střihu, kde se setkání řemeslníků s návštěvníky koná.

Dříve byl na všechno skoro sám, teď se kolem něj motají desítky obdivovatelů a pomocníků, užitečných někdy více, někdy méně. Z jeho vášně zrozený nápad – Josefkol přitahuje každý rok do zámecké zahrady tisíce lidí.

„Minulý rok to bylo šest tisíc, tedy rekordní návštěvnost,“ usmívá se Obr.

Jádrem Josefkolu je, že před zraky diváků postavíte s velkou slávou kočár. Čím bude sedmý ročník zvláštní?

Kvůli nám, tedy Josefkolu, který děláme v létě, odložili v Praze velkou výstavu kočárů. Přímo po akci totiž vezeme do hlavního města pět skvělých kočárů z naší sbírky a sbírky olomouckého arcibiskupství. Chtěli jsme, aby je dříve vidělo publikum mezinárodního setkání řemeslníků v Čechách pod Kosířem. Jeden z nich před diváky složíme a rozložíme.

O výstavě na Pražském Hradě jste mluvil už loni. Ústřední expozici mají tvořit exponáty z vaší sbírky.

Ano, je to pro naše muzeum velká čest, tak velká výstava v České republice zatím nebyla. Chtěli ji dělat už na jaře, ale my jsme trvali na tom, že kočáry ukážeme nejdřív na Josefkolu. Ostatně některé kočáry musíme rozložit i kvůli transportu do Prahy.

Výstava v Jízdárně Pražského hradu začne 20. srpna a bude mít název Zapřažená krása. Povezeme sem i unikátní postroje na šestispřeží, které byly k vidění poprvé po sto letech na loňském Josefkolu. Patřily ke zlaté ceremoniální karose olomouckého biskupa a kardinála Ferdinanda Julia Troyera z Troyersteinu. Postroje ležely od roku 1746 na půdě zámku v Náměšti na Hané.

Společné úsilí řemeslníků je na Josefkolu dramaturgicky spojeno s nějakým příběhem. Jakou zápletku chystáte letos?

Řeknu jenom tolik, že ústřední postavou bude kardinál Mazarin, jehož překvapí, v jak krásném kočáře se vezl. Těšte se, bude to stát za to.

Můžete těch pět kočárů, které povezete do Prahy, krátce představit?

Všechno jsou to uzavřené kočáry. Zlatá berlina jezdila před rekonstrukcí v závěru osmnáctého století. Arcibiskupskou berlinu, která si zahrála ve filmu s Čerty nejsou žerty, jsme dávali částečně dohromady na loňském Josefkolu, váží tunu a čtvrt, a opravu vévodského coupé jsme nedávno dokončili v muzeu.

Bereme s sebou také Chariot Gala, dvoumístné coupé, které sloužilo olomouckým biskupům a posledním kočárem je Mylord Grand, před pár dny dokončený kus, jehož karoserie patří k těm vůbec největším.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář