Právní rozbor rozptyluje obavy z žaloby, zní z opozice

Říj 7, 2014
766 přečtení

„Žaloba Manthellanu na Prostějov nemá šanci na úspěch. Plyne to z právní analýzy,“ tvrdí Aleš Matyášek z TOP 09. Bude se hlasovat o změně územního plánu?

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Zastupitelé, kteří se řídí víc vlastním svědomím než stranickými pokyny, to nebudou mít dnes lehké. Na mimořádném jednání mají dnes ve čtyři hodiny odpoledne rozhodovat o změně nedávno schváleného územního plánu tak, aby vyhovoval soukromému investorovi nákupní Galerie Prostějov, který na město podal žalobu.

Současní zastupitelé, kteří už za tři dny současnými zastupiteli nebudou, jsou pod silným tlakem. Jedním směrem jej vyvíjejí vládnoucí strany, druhým směrem čtveřice TOP 09, ANO, Změna a KDU-ČSL. Všechna jmenovaná uskupení vyzvala veřejně členy městského sboru, aby tak důležité rozhodnutí nechali na sestavě, která je nahradí už příští týden.

Právní analýza

Minulá schůze zastupitelů schválila, že na dnešní jednání o „pořízení II. změny územního plánu Prostějov“ bude k dispozici právní rozbor týkající se žaloby Manthellanu na Prostějov a úpravy územního plánu.

Hnutí ANO tvrdí, že radní nepředali advokátovi všechny podklady nezbytné pro zpracování právní analýzy a proto radu vyzvalo, aby z programu dnešního jednání zastupitelů stáhla všechny jí předložené návrhy usnesení. A žádá doplnění právní analýzy. ANO ovšem ještě v zastupitelstvu nesedí.

Jednací řád

TOP 09 ano a předseda této opoziční strany tvrdí, že byl porušen jednací řád.

„Jako součást podkladů nám měl být na základě usnesení minulého zastupitelstva doručen právní rozbor bodů určených k projednání. To se sice stalo, ale až v pátek, a to je méně než týden před jednáním, což je minimální doba, kterou stanovuje jednací řád,“ vysvětlil Aleš Matyášek.

Se svými spolustraníky tak dnes odpoledne podá návrh, aby o bodech týkajících se změn územního plánu a regulačního plánu zastupitelstvo nehlasovalo.

Sankce nehrozí?

Mimořádná schůze byla svolána kvůli obavám, že firma Manthellan by mohla na městu vysoudit vysoké sankce za údajné nedodržení dohody. Rozbor právníka však podle Aleše Matyáška říká, že žaloba a s ní spojené několikasettisícové finanční požadavky soukromé firmy nemají šanci na úspěch.

Manthellan zažaloval Prostějov kvůli novému územnímu plánu, který, jak tvrdí, mu klade v záměrech stavby nákupního komplexu za kostelem překážky.

Body, které se mají dnes projednávat, se týkají například ústupků města v oblasti „možností podzemního parkování a …většího podílu zastavěnosti a s tím související struktury zástavby a úpravy regulativů hlavního využití předmětných pozemků při umístění staveb pro maloobchod“.

 

Související články:

Co píšou prostějovské noviny?

Vyděsí Večerník prostějovské zastupitele?

Manthellan zažaloval Prostějov

 

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář