Práce je víc, ale pořád pro ty stejné. Strojaře, řidiče, číšníky, obchoďáky

Dub 9, 2015
970 přečtení

I rodiny, kde není nikdo nezaměstnaný, mají problém vyjít s příjmem

David Sekanina

mapa upProstějovsko – Pokud nejste strojař, nechcete se živit obsluhou „pojízdných zařízení“, řízením náklaďáku nebo prací v hospodě, mohou vám být relativně dobrá čísla týkající se trhu práce vcelku ukradená.

Poslední statistika říká, že nezaměstnanost zase o něco klesla a volných míst je v kraji víc než čtyři a půl tisíce. Bez práce je ale v olomouckém hejtmanství skoro osmatřicet tisíc lidí. Před rokem to ovšem bylo o sedm tisíc víc.

Jediný Prostějov

„Ve všech okresech poklesla nezaměstnanost. K relativně největšímu skoku došlo v okrese Prostějov, který je jako jediný v kraji pod republikovým průměrem 7, 2 procent,“ uvádí v dnešní zprávě úřadu práce analytik Jaroslav Mikšaník.

Téměř přesně tisíc volných pozic nabízí firmy prostřednictví úřadu pro strojírenské dělníky a šoféry všeho možného.

„Poměrně velký zájem je také o prodavače, kuchaře, číšníky a servírky. Ve větší míře se objevují nabídky pro obchodní zástupce, finanční a pojišťovací poradce, prodeje realit,“ opakuje už řadu měsíců v podstatě stále totéž Jaroslav Mikšaník.

Srovnání

Server Datová žurnalistika nabízí srovnání organizace Alternativa 50+, z něhož vyplývá, že 51 procent českých domácností, kde není ani jeden nezaměstnaný, má potíže vyjít s měsíčním příjmem.

„Pokud jeden ze členů domácnosti z pracovního trhu vypadne, stoupne podíl domácností, které s měsíčním příjmem nevyjdou, na 64 procent,“ píše server a podotýká, že Česká republika patří z tohoto hlediska k nejrizikovějším zemím spolu s Maďarskem, Polskem nebo třeba Španělskem.

Vložit komentář