Poslední slib: vlaky do Chornice pojedou od prosince

Čvn 19, 2014
1204 přečtení

Úředníci dvou krajů tvrdí, že se dohodli na termínu obnovení trati

David Sekanina

vlak dzbel

Zatím jen do Dzbelu. Foto: D. Sekanina

Dzbel, Chornice – Je tu další slib, že se vlakové spojení ze Dzbelu do Chornice dočká vzkříšení. Tentokrát snad už poslední.

Vlaky na Moravskou Třebovou se měly dát do pohybu už letos na jaře, největší optimisté dokonce naznačovali, že by to mohlo být dokonce už v prosinci 2013. Mluvilo o tom loni v říjnu, kdy se konala propagační jízda zapřažené lokomotivy z Třebové do Dzbelu. Pak bylo, jako obvykle, ticho po pěšině.

Od 14. prosince…

„Olomoucký a Pardubický kraj dospěly k dohodě o obnově vlakového spojení obou regionů. Vlaky mezi Dzbelem a Moravskou Třebovou by se měly rozjet s platností nových jízdních řádů od 14. prosince. Rozhodnutí padlo na konci minulého týdne,“ informovala včera Kamila Navrátilová z úřadu olomouckého hejtmanství.

Dohodě předcházela studie veřejné dopravy na hranicích obou krajů. „Na ni měla navázat takzvaná návrhová studie objednaná Pardubickým krajem. Trváme na ní. Vlaky musejí mít nějakou návaznost,“ tvrdí krajský radní z Prostějova Alois Mačák, který má v gesci dopravu.

Čtyři páry vlaků

„Hodláme provoz na trati vyhodnocovat a podle výsledků navrhovat případné úpravy,“ podotýká šéf úřadu Koordinátora Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje Jaroslav Tomík s tím, že mezi Chornicemi a Dzbelem budou zatím jezdit čtyři páry vlaků v pracovních dnech a dva páry o víkendu.

„Využijeme k tomu vlaky, které jezdí do Chornic z Moravské Třebové, cestující proto nebudou muset přesedat,“ ujišťuje Tomík.

Vlakové spojení skončilo před třemi lety. Pasažéry dnes vozí autobusy.

„Pardubický kraj míní obnovit železniční spojení mezi Chornicemi a Moravskou Třebovou k 1. září, Olomoucký kraj se připojí s objednávkou na trati Dzbel – Chornice 14. prosince,“ uzavřela Kamila Navrátilová.

Obnovu trati zkomplikovala stará smlouva, kterou už dříve uzavřel Pardubický kraj s Českými drahami.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář