Podívejte, jak se změní dláždění u muzea

Zář 9, 2014
1061 přečtení

Malou kuželnu promění ve shromaždiště hladká řezaná dlažba, jako je u tržnice. Typické černé a bílé kostky odtud zmizí

David Sekanina

Prostějov – Jak bude vypadat hlavní náměstí v Prostějově? Rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka, na níž se čekalo řadu let, má začít příští týden.

Před radnicí vztyčí řemeslníci vysoké lampy, zahradníci tu vysadí devět nových stromů, u muzea naopak stromy skácí. Nové lavičky, pítko. To všechno je v projektu včetně nového dláždění.

Z pohledu vydláždění to původně vypadalo na zásadní změny.

Ještě na jaře 2013 radní Zdeněk Fišer tvrdil, že současné nevyhovující dlažební kostky nahradí hladká kamenná řezaná dlažba.

Prostějov by tak přišel o svou typickou černobílou mozaiku, která je pro něj charakteristická od roku 1933, kdy centrální náměstí upravili radní podle projektu známého brněnského architekta Jindřicha Kumpošta.

Nyní zní z radnice trochu jiná píseň.

Kompromis?

„Centrální část náměstí bude zadlážděna prvky identické velikosti, jako jsou nyní, ale nové kostky mají větší hloubku pro zajištění lepší stability. Stejné prvky byly již použity při rekonstrukci chodníku za Národním domem,“ cituje poslední vydání Radničních listů radního Zdeňka Fišera.

Vzhledem k tomu, že v Šerhovní u parku i na Vápenici, což jsou ulice za Národním domem, byly použity dlažební kostky nejen „identické velikosti“, ale i stejného vzhledu, jako jsou ty „historické“ před radnicí, lze očekávat, že vizuálně zůstane styl dláždění před radnicí, tedy na velké kuželně, zachován.

Shromaždiště bez stínu?

U prostějovského muzea, naproti bývalého Prioru, ale typická černobílá mozaika zmizí.

„V prostoru malé kuželny před muzeem bude podle požadavku památkářů položena dlažba dvacet krát dvacet centimetrů. Vyjednali jsme, že to nebudou kamenné kostky, lidově označované jako kočičí hlavy, ale hladká řezaná dlažba, kterou máme například v Uprkově ulici nebo Kostelní ulici,“ říká v radničním periodiku radní Fišer.

Prostor před prostějovským muzeem dozná asi největších změn. Podle architekta Martina Frömla, který zpracoval studii rekonstrukce náměstí, odtud zmizí zeleň i stromy, kromě dvou, které stojí před Zlatou bránou. Takzvaná malá kuželna má totiž být především „shromaždištěm“ a místem pro kulturní akce i trhy. Bude proto vydlážděna celá.

Jakým způsobem, to můžete posoudit na fotografiích z Uprkovy ulice. Co bude poskytovat „shromážděným“ lidem stín, když ne stromy, na to odpověď zatím nikdo nedal.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

Vložit komentář