Pod Venuší se rozsypou mladé hvězdy

Čvn 13, 2015
1353 přečtení

Divadlo na obloze: Večernice dohlédne na Jesličky

David Sekanina

divadlo na obloze

Foto: repro Hvězdárna Prostějov, zdroj Stellarium

Prostějov – Tip na romantický večer má prostějovská hvězdárna. Dnes, v sobotu 13. června kolem půl jedenácté v noci bude možné sledovat nad západním obzorem zajímavé vesmírné divadlo, vzkazuje.

„Stačí vzít do ruky lovecký triedr a zamířit na Venuši. Přímo pod ní uvidíme otevřenou hvězdokupu Jesličky v souhvězdí Raka. Spatříme až několik desítek hvězd, ve skutečnosti je jich tam ale více než tisícovka,“ popisuje šéf hvězdárny v Kolářových sadech Karel Trutnovský.

Večernice, Venuše, bude stát nevysoko na nebi, které je po desáté večer už natolik tmavé, že skupina drobných hvězd by v zorném poli dalekohledu měla být vidět.

„Pro otevřené hvězdokupy je charakteristické, že jsou tvořeny relativně mladými hvězdami. Stáří Jesliček se odhaduje asi na pět set osmdesát miliónů let, což je řádově pouze desetina stáří našeho Slunce. Jesličky patří mezi nejbližší otevřené hvězdokupy, a proto také bývají za dobrých podmínek viditelné i obyčejnýma očima jako mlhavý obláček,“ říká Trutnovský.

Kolem letního slunovratu, který letos nastane v neděli 21. června v 18.38 hodin, se podle astronomů noční obloha pozoruje jen velmi těžce.

„Slunce zapadá pozdě a v našich zeměpisných šířkách se dokonce ani úplně nesetmí. Záře, která po Slunci zůstává nad obzorem, totiž během noci zcela nepohasne a postupně se přesune přes sever na severovýchod, opět se rozední a Slunce vyjde nad obzor. Letošní červen je ovšem z pozorovatelského hlediska zajímavý,“ vysvětluje Karel Trutnovský.

Vložit komentář