Pod lípy zavede hosty průvod muzikantů

Čvc 29, 2014
1424 přečtení

Jedinečná atmosféra, výjimečné prostory. Nic podobného v Prostějově není, láká na multižánrový festival ve farní zahradě Daniel Jun

David Sekanina

daniel jun

Daniel Jun. Foto: Matěj Krč, archiv D. J.

Prostějov – Potřetí nám květy lip popadají do studených čajů, zavoní jídlo a hlavně se znovu rozezní hudba, zahrají divadelníci… Na festival Pod lipami se netěší jen organizátoři z farního sboru českobratrské církve. Na facebookových stránkách už přislíbily účast desítky lidí.

Ojedinělá, převážně open-airová prostějovská záležitost uprostřed léta, vypukne v sobotu ve tři hodiny odpoledne. To nejdůležitější se odehraje na náměstí U Kalicha, ale nechte se sem zavést průvodem muzikantů, který v centru města pobaví nejdříve performancí u klavíru.

Posadí se za něj Daniel Jun, který stál u zrodu festivalu, co se jiným jen tak nepodobá. Student JAMU, jenž za svou hru na křídlo sklízí prestižní ceny, k němu kdysi přemluvil partu kamarádů, někdejších spolužáků z Cyrilometodějského gymnázia. Letos už spolu dělají třetí ročník.

Festival je sice multižánrový, ale žánry, které nabízí, jsou menšinové. Existuje v Prostějově publikum, které si tuto akci, která se navíc odehrává v komorním prostoru farní zahrady, najde?

Prostějov je sice maloměsto, ale určitě je v něm dost posluchačů, kteří mají vztah k alternativě a rádi prozkoumávají nové věci. Většina z nich bývá příjemně překvapena z muziky, kterou před tím neznala. Od proudu hudby si přitom mohou odpočinout v horní části zahrady, dát si pivo a jen tak si popovídat.

Chodí spíš mladší, nebo starší?

To věkové spektrum je až neuvěřitelně široké. Publikum tvoří spousta studentů, ale také řada třicátníků a čtyřicátníků. Divadelní představení pak bývají obvykle pro děti. Na obou předcházejících ročnících bylo tak dvě stě návštěvníků.

Festival Pod lipami odstartujete vy sám upoutávkou na hlavním náměstí. V programu je uvedeno: happening, tajuplná hudební performance. Co si pod tím představit, nebo to tajíte?

Zkrátka využijeme pianino, které na náměstí T. G. Masaryka stojí. Ale nebude to jediný nástroj, který tu zazní. Se svými hosty chystám takovou odlehčenou hudební pozvánku, chci ji pojmout s humorem. Celá ta hudební performance pak lidi zavede až na farní zahradu, kde se odehraje to hlavní.

Na pódiu se vystřídají formace, které hrají blues, rock, trash folk, etno, vážnou muziku. A vedle divadelního představení prostějovských loutkářů chystáte také dvě výstavy. Výtvarnice, Barboru Veselou ani Terezu Vikovou, ale v Prostějově téměř nikdo nezná a nejsou známé ani v celostátním měřítku.

Chceme dát prostor lidem, kteří něco umí a mají talent. Myslíme si, že stojí za to, abychom práce těchto výtvarnic vystavily, přestože nejsou známé. Tereza Viková studuje akademii v Praze a vytváří opravdu zajímavé objekty. Barbora Veselá je pak autorkou výzdoby interiéru modlitebny českobratrské církve, kde se festival mimo jiné odehrává. Její rukopis přitom nese většina evangelických sakrálních staveb po celé republice. Ostatně výstavy mají funkci jakéhosi festivalového zabarvení. Jsou tu především pro potěchu oka.

Program obsahuje celkem sedm hudebních položek včetně taneční afterparty v klubu Apollo 13. Kdybyste měl vybrat jedinou, kterou z nich byste doporučil?

To je samozřejmě subjektivní záležitost. Já se ale osobně nejvíc těším na Petrof Piano Trio a jejich klavihrátky se smyčci. Klavíristka Martina Schulmeisterová – Meruňková, houslista Jan Schulmeister a violoncellista Kamil Žvak koncertují na významných pódiích v celé Evropě, a proto jsem rád, že přijedou zahrát k nám pod lípy.

Dobře se znám hlavně s Martinou Schulmeisterovou, která absolvovala konzervatoř v Kroměříži tak jako já a teď tam učí. Jsem jim vděčný za jejich vstřícnost o to víc, že v kostele nemáme koncertní křídlo, ale jen pianino. Slíbili mi, že nezařadí žádné těžké „klády“, ale posluchačsky opravdu velmi atraktivní kousky.

Především bych chtěl ale pozvat na jedinečnou atmosféru a výjimečné prostory, v nichž se festival odehrává. Nic podobného v Prostějově není.

Jak dlouho se takový festival jako Pod lipami připravuje? Kolik na něj máte času, když vás vytěžuje studium na JAMU a během května a června jste absolvoval dvanáct koncertů na různých místech republiky?

Letošní ročník jsme začali plánovat už loni na podzim. S Koljou Ivaskivem, Davidem Polou a taky velmi pomáhá moje rodina. Krizový moment přišel na začátku jara, kdy jsme nevěděli, jak to dopadne po finanční stránce. Vypadalo to zle, ale nakonec se nám podařilo získat stejného sponzora jako minulý rok a hodně nám vyšlo vstříc i město.

V organizačním týmu obvykle všechno klape, ale protože jsme všichni výrazné individuality, stává se, že někdo občas řekne, že už do toho příští rok nejde. Když pak ale člověk zažívá tu zpětnou reakci publika, je všechno zažehnáno.

Přípravy na festival vrcholí. Co když bude pršet?

V případě špatného počasí se nikdo nemusí bát, že ho necháme moknout! Při menším dešti zastřešíme zahradu, a pokud se rozprší víc, vezmeme lavice a přeneseme je do modlitebny. Máme letos spoustu dalších vychytávek, například koutek pro děti s hlídáním, afterparty v hudebním klubu Apollo 13 a možnost přespání ve spacácích. A jako obvykle velké množství chlazeného lipového čaje. K tomu se bude podávat vynikající chilli con carne.

Loni šel výtěžek festivalu na charitativní účely.

Ano, peníze za vstupné dostalo sdružení Podané ruce. Tento rok půjde výtěžek z festivalu na účet prostějovské pobočky Člověk v tísni.

Videopozvánku na festival Pod Lipami najdete zde

pod lipami video

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář