Parčík ovládnou dlážděné cesty

Úno 11, 2015
1173 přečtení

Obnova Spitznetrových sadů by si zasloužila více citu pro prostor (foto)

David Sekanina

spitznerovy sady

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Anonymní čtenář mi tentokrát mluví z duše. „Dřív tady bývalo více vysazené zeleně, teď to bude samý beton,“ říká neznámá, zato náležitě citovaná osoba v Prostějovském večerníku na konto Spitznerových sadů.

Zajděte se tam schválně podívat, myslím, že takový komentář není od věci. Úprava parčíku se už rýsuje a je vidět, že jej sice nesevře beton, ale v podstatě opanují vydlážděné plochy. Na kousek (doufejme) budoucí zeleně až nepřiměřeně rozměrné. Zdá se mi, že chybí cit pro prostor.

Malé relaxační zóně vedle rušných ulic by víc slušely obyčejné mlatové stezky, což si troufám tvrdit, není jen můj názor. Ostatně stejně tak si myslím, že Smetanovým sadům, ke všemu v jejich panenské obnaženosti, nemůže nikdy padnout křupanský asfalt.  

Radní se samozřejmě kritice brání. „Ve Spitznerových sadech bylo vykáceno čtyřiatřicet stromů a padesát nových bude vysazeno. Navíc počítáme s vysazením celkem 2 027 kusů dalších dřevin. Z toho je patrné, že zeleně bude v parku daleko více než v minulosti,“ argumentuje ve Večerníku Ivana Hemerková.

Vybavuji si, že v podstatě tatáž argumentace zaznívala z radnice při revitalizaci Smetanových sadů. A výsledek, s nímž si naše generace bude muset vystačit, posuďte sami. A pak jedna věc je množství sazenic a druhá životní prostor, kterého se jim dostane.  

Obnova sadů za kostelem sv. Petra a Pavla včetně oplocení má stát asi šest milionů.

Vložit komentář