Novým okem do vesmíru projde první světlo

Úno 12, 2015
676 přečtení

Hvězdárna představí lidem dalekohled, který se po padesáti letech vrátil do Prostějova. Pozorování je zdarma

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Za týden, příští čtvrtek, bude pozorování oblohy na prostějovské hvězdárně zadarmo. Astronomové mají ke vstřícnému kroku dobrý důvod, protože bude slavnostní den. V šest hodin večer poprvé veřejně představí svůj nový dalekohled.

Jako den narození

„Pro každý dalekohled je nejdůležitějším okamžikem chvíle, kdy jeho optikou projde první světlo. Teprve tehdy se ukáže, jak je doopravdy kvalitní a zda jej lze použít pro zamýšlená astronomická pozorování. První světlo je pro dalekohled stejný mezník, jako v životě člověka okamžik narození,“ mluví šéf hvězdárny Karel Trutnovský romantickým jazykem o astronomickém přístroji, světelném dalekohledu D400.

Do Prostějova se dostal na korbě přívěsu už 5. listopadu loňského roku. Dalekohled se na hvězdárnu v Kolářových sadech vlastně vrátil po necelých padesáti letech přespolní služby v Brně a Vyškově.

„Od té doby proběhla generálka klíčových mechanických součástí, dalekohled byl kompletně vyčištěn, seřízen a zprovozněn,“ zmínil se Trutnovský.

Pohodlný a s kamerou

Světelný teleskop Newton má čtyřiceticentimetrový průměr objektivu a ohniskové vzdálenosti 1750 milimetrů. Unikátnost technického řešení dalekohledu, který z něj dělá naprosto univerzální přístroj, spočívá podle hvězdáře v tom, že tubus se může otáčet ve vidlici kolem optické osy. Takto jej lze vždy natočit do takové polohy, aby se návštěvník mohl pohodlně dívat do okuláru.

Výhodou přístroje je také to, že má velmi pevný stojan a dá se k němu připojit astronomická CCD kamera. Do budoucna se tak naskýtá možnost on-line pozorování oblohy přes internet.

„Snad nám bude přát počasí a novým okem do vesmíru se ve čtvrtek podíváme. Přístroj podobného průměru a vysoké světelnosti na naší hvězdárně chyběl. Je to ideální dalekohled pro sledování mlhovin, kulových hvězdokup, galaxií a některých dalších typů astronomických objektů,“ uzavřel Karel Trutnovský.

Fotogalerie zde…

 

Související články:

Nebe nad Prostějovem přiblíží dalekohled po padesáti letech

Vložit komentář