Prostějov, město rondelů

Led 24, 2015
1378 přečtení

Nekorunovaným králem rondelů je excentrický hrdina seriálu Jižní spojka

David Sekanina

portretRondel je jistě bohulibá věc. Lituji ovšem řidiče, kteří jsou nuceni poznat Prostějov, město rondelů, na vlastní kůži.

Přestavte si, že jste v Prostějově nikdy nebyli, přijíždíte od Boskovic a velkorysý poloměr kruháče u nemocnice ve vás vzbuzuje pocit bezpečí. Najednou před vámi udělá myšku někdo, kdo má dojem, že jste ještě dost daleko a on stihne vklouznout na okružní dráhu od supermarketu nebo blízkého sídliště. Podle dopravních statistik patří tento rondel k „nejnehodovějším“ ve městě. Paradoxně kvůli své velikosti.

Když jsem se dnes večer vracel domů přes Šárku, uvědomil jsem si, že od volantu vůbec nevidím rondel na Jezdecké. Přece tam, sakra, je! Blížil jsem se, ale křižovatka ve vlhkém lesku roztátého sněhu vypadala úplně stejně jako dřív, kdy v jejím středu ještě nebyl plechový puchýř, který dnes tvoří podstatu nejmenšího rondelu ve městě.

Když jsem jej míjel, ztrácel se středový ostrůvek ve tmě a pod popraškem rozbředlé běloby. Přespolní šofér by jeho existenci včas nezaznamenal. Ani tady by se nevyhnul nepříjemnému překvapení.

Nekorunovaným králem rondelů je však excentrický hrdina dlouholetého seriálu Jižní spojka. Nejmladší sourozenec všech malých i velkých okružních křižovatek v Prostějově. Na to, abych tento vynalézavý labyrint zdolal s dostatečným pocitem jistoty, mi jako místnímu nestačila ani opakovaná jízda. Soutěžní úkol tohoto rondelu: Dokážeš neodbočit do protisměru? mi přijde pro nic netušící řidiče příliš nemilosrdný.

Jakou jim dát radu? Od Plumlova do Brna to vezměte raději přes město. Tak jako dřív, když jsme v Prostějově ještě neměli slavnou jižní spojku s důmyslným kruháčem v Krasické.

Vložit komentář