Náměstí Václava Havla v Prostějově? Jméno by stálo třicet tisíc

Čvc 16, 2015
3661 přečtení

Licenční poplatek pro Nadaci Vize 97 bychom zaplatili ze sbírky, ujišťují autoři petice

David Sekanina

havel potreti

Foto: archiv I. Lužný

Prostějov – K nákladům na případné přejmenování ulice po Václavu Havlovi by bylo nutné připočíst asi třicet tisíc, což je podle idnes.cz částka, kterou si účtuje Knihovna Václava Havla z pověření Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Je to poplatek za použití jména.

„Připadá mi minimálně zvláštní, že se takto obchoduje se jménem zesnulého prezidenta,“ tvrdí radní Pavel Smetana z radniční koalice, která na web magistrátu nedávno pověsila anketu, v níž se dožadovala názoru občanů.

„Nevíte někdo, proč ji předčasně ukončila?“ ptá se Ivo Lužný. Spoluautor petice za označení některé z prostějovských ulic či náměstí jménem Václava Havla odnesl petiční archy asi s třemi stovkami podpisů na radniční podatelnu už v květnu. Krátce na to se objevila anketa, jejíž otázka mířila přímo na přejmenování současného Hlaváčkova náměstí, ta však zase za několik dní zmizela i s ujištěním: Váš názor je pro nás důležitý.

V úvodu k anketě radní přitom uváděli, že myšlenka má řadu kritiků, kteří napadají například fakt, že by s přejmenováním místa byly spojené administrativní peripetie pro obyvatele i firmy. O případném licenčním poplatku nepadlo slovo, upozornil na něj až nyní radní Smetana z ČSSD.

„Jedná se o příspěvek na dobročinné účely, který bychom samozřejmě uhradili. A to ze sbírky a darů,“ odtušil Ivo Lužný úvahy, že by snad poměrně tučná částka šla na vrub městské pokladny.

Licenční poplatky za použití jména prvního českého prezidenta spolufinancují kancelář Václava Havla. Museli ho zaplatit například realizátoři projektu laviček Václava Havla rozmístěných po Česku a dopis s výzvou k proplacení dostal nedávno podle idnes.cz také český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz, když se po Havlovi přejmenovalo náměstí v přístavním izraelském městě Haifa.

Téma Havlovy ulice či náměstí v Prostějově otevřeli v roce 2011 bývalý starosta Miroslav Zikmund, fotograf Bob Pacholík, Ivo Lužný, duchovní Miloš Košíček a teatrolog Jan Roubal.

Doufali, že se jim podaří prosadit návrh do roku 2014, kdy uplynulo 25 let od Sametové revoluce, ale to se nepovedlo. Odehrály se naopak události, které k památce prvního českého prezidenta příliš pietní nebyly. Během výročí Listopadu 1989 totiž městská policie opakovaně strhala plakáty s fotografiemi Václava Havla ze soklu sochy T. G. Masaryka, které na náměstí vylepili lidé.

„Strážník je povinen ze zákona konat. Pokud na sochu Tomáše Masaryka kdokoli cokoli vylepí, potřebuje souhlas majitele, jímž je město,“ vyjádřil krátce po událostech ředitel Městské policie v Prostějově Jan Nagy.

 

Související články: 

Havlovo náměstí? Radní vypsali anketu

Přejmenování náměstí?

Petice pro Havlovu ulici posbírala tři sta podpisů

Pod okny radnice bliká srdce pro Václava Havla

Havlův portrét je zase zpátky

Havlův portrét zmizel před radnicí i napodruhé

Nápisy kritizující radnici okamžitě zmizely

4 komentářů

Vložit komentář