Na vlak nechoďte. Kalamita trvá i na silnicích

Pro 2, 2014
1408 přečtení

České dráhy nedoporučují cestu vlakem, do Olomouce nic nejezdí. Na Prostějovsku jsou zavřené tři silniční úseky (aktualizováno)

David Sekanina

hasici snih

Foto: archiv HZSOL

Prostějovsko – České dráhy naléhavě žádají cestující, aby „odložili cestu na příznivější povětrnostní podmínky nebo použili jiný druh dopravy“.

„Vzhledem k pokračující silné námraze na trolejích trvá varování, které jsme vydali v pondělí večer,“ vzkazuje mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Varuje, že na postižených tratích bude dnes ráno a dopoledne silně omezen provoz. „Většina vlaků bude z povětrnostních důvodů odřeknuta. Vlaky, které budou vypraveny, mohou mít podstatně sníženou kapacitu. Doprava je zajišťována jen ve velmi omezeném rozsahu náhradními motorovými soupravami,“ informoval v úterý po sedmé ráno Šťáhlavský.

Na Olomouc nepojede vlak ani dnes

Minimalizace železniční dopravy se týká dálkových i regionálních spojů. Kvůli námraze trakčního vedení stále stojí vlaky z Nezamyslic do Olomouce a z Přerova do Brna. A podle toto, co aktuálně uvádějí webové stránky Českých drah, spojení z Brna na Jeseník, které vede přes Prostějov, ještě během úterý obnoveno nebude. Totéž platí pro vlak od Přerova do Olomouce.

„Cestujícím je k dispozici zákaznická informační linka 840 112 113, kde naši operátoři podají veškeré dostupné informace,“ uvádí mluvčí Drah.

Na silnici pozor u Otaslavic a Nivy

Pokud jde o stav na silnicích, ty v Prostějově a okolí překrývá sníh, s nímž už se silničářům bojuje podstatně líp.

Podle informací ze správy silnic má být ještě dnes nejméně do devíti hodin dopoledne zavřený úsek z Myslejovic do Otaslavic. V souvislosti s náledím jej cestáři prohlásili za neprůjezdný v pondělí před šestou večer.

Těžkosti mají řidiči i na Drahanské vrchovině. „V současné době je uzavřena také komunikace z Drahan do Nivy,“ konstatovala ráno Kamila Navrátilová z olomouckého hejtmanství. Podle posledních informací řidiči neprojedou ani kopec z Žarovic do Drahan.

„Všechny sypače má Správa silnic Olomouckého kraje v terénu. Kalamitní stav zatím nebyl odvolán,“ upozorňuje řidiče.

A jakou noc měli hasiči? Kromě toho, že odklízeli větve a stromy popadané pod tíhou námrazy, pomáhali i s péčí o uvíznuté cestující.

Hasiči rozdávali vodu cestujícím

„V železničních stanicích Lipník nad Bečvou, Drahotuše a Hranice na Moravě zůstaly stát vlaky plné cestujících. Vzhledem k tomu, že troleje fungovaly, měli cestující zajištěné přes celou noc teplo a světlo. Ve stanicích stály rychlíky s jídelními vozy, kde měli cestující možnost si zakoupit občerstvení. Přepravce jim také zabezpečil vodu. Mezi šestou a sedmou hodinou ranní všechny železniční stanice objížděly naše jednotky, cestujícím předávaly vodu a lehké občerstvení. Podle informací řídícího důstojníka by měl přepravce ráno s vlaky zkusit pohnout,“ popisuje mluvčí profesionálních hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

„Dnes ráno se soustředí naše pomoc především na odstraňování spadlých stromů a větví z komunikací. Za dvě hodiny jsme řešili sedm událostí, všechny na Přerovsku,“ uvedla dnes ráno Hacsiková.

Včera blokovaly zlámané stromy silnice v Ladíně, Šubířově, Protivanově, v Horním Štěpánově, Březsku, Čelčicích, Stražisku, v Olšanech i jinde v okrese.

Související články:

Vývoj kalamity: zpoždění mají všechny vlaky, autobusy jen některé

Námraza: vyhněte se parkům!

Ledovka: kalamita a desítky nehod. Vlaky uvízly na trati (aktualizováno)

Pár fotek ze zamrzlých Drahan

Uzavřené úseky silnic na Prostějovsku a Přerovsku:

Přehled vlaků, jejichž jízda je zajištěna dieselovými lokomotivami a které jedou dle jízdního řádu (podle provozních možností):

Praha – Plzeň a zpět: 771, 773, 753, 755, 351 // 778, 764, 364, 762

Praha – České Budějovice a zpět: 1541, 637, 641 // 656, 650, 644

Praha – Hradec Králové a zpět: 950, 934, 932, 930, 928 // 923, 945, 925, 927, 929

Brno – Praha a zpět: 176 // 73 (bez topení), 275, 277

Ostrava – Praha a zpět: 540, 152 // 143

Brno – Bohumín a zpět: 823, 831 // 840, 832

Horní Lideč – Hranice na Moravě a zpět: 126 // 221

O vedení dalších vlaků bude rozhodnuto podle aktuální provozní situace a České dráhy o tom budou informovat na webu v sekci mimořádnosti. Děkujeme za pochopení a velmi se omlouváme za nepříjemnosti, které tato kalamitní situace přináší.

České dráhy

Vložit komentář