Na dvě svatby připadá jeden rozvod

Pro 15, 2014
810 přečtení

Nejvyšší rozvodovost mají okresy Prostějov a Olomouc

David Sekanina

Olomoucký kraj – O zhruba dvě stě lidí víc se narodilo, než zemřelo, těch, kteří se přistěhovali, bylo ale o pět set míň než těch, kteří se rozhodli odejít. I tak by se dala shrnout nejčerstvější demografická data Olomouckého kraje.

„Stav populace se snížil o 341 osob. Na konci září žilo v kraji 636 015 obyvatel. Hlavní příčinou úbytku je převaha vystěhovalých,“ shrnuje Jarmila Benešová z Českého statistického úřadu.

Rozvod chce většinou žena

Co dalšího lze vyčíst z jeho analytické zprávy? Že nevedeme zrovna idylický rodinný život. Na dva sňatky připadá jeden rozvod.

„Od počátku roku uzavřeli lidé celkem 2 336 manželství, rozvedeno bylo 1 143 párů,“ upřesňuje Benešová. U Prostějovska činí tento poměr 439 ku 208. „Nejvíce rozvodů v relativním vyjádření připadá na okresy Prostějov a Olomouc,“ podotýká šéfka informačních služeb na krajském statistickém úřadu.

Ve všech okresech převažovaly rozvody na návrh ženy. Děje se tak v šedesáti až sedmdesáti procentech případů. Ve více než polovině rozvedených manželství mají rozcházející se partneři nejméně jedno dítě.

Mimo manželství

Dalším dlouhodobým trendem je skutečnost, že se asi polovina dětí rodí nesezdaným párům, tedy mimo manželství.

„Jejich největší podíl zaznamenal letos okres Jeseník, konkrétně 58 procent. Nejvíce nemanželských dětí v republice přišlo na svět v Karlovarském, nejméně ve Zlínském kraji. Tam to bylo necelých čtyřicet procent.

Salda

V Olomouckém kraji se od začátku roku do září narodilo 4 883 a zemřelo 4 691 lidí. Přistěhovalo se sem 3 209 obyvatel a odstěhovalo 3 742.

 

statist

Zdroj: ČSÚ

Vložit komentář