Na Čubernici vzniká kamenný val „proti sinicím“

Čvn 24, 2015
1668 přečtení

Povodí Moravy staví na malém rybníčku nad plumlovskou přehradou kamenný násep proti sedimentům z polí

cub

Repro: maps.google

David Sekanina

Mostkovice – Proti splachům z polí a tím i výskytu nebezpečných sinic v přehradě má pomoci kamenný val, který se právě staví na rybníku Čubernice v Mostkovicích.

Je to malá vodní nádrž za silnicí, v podstatě naproti pláže U Valáška.

„Má za úkol zachytávat sedimenty, které se při dešti smývají z okolních zemědělských ploch. Součástí stavby je také panelový sjezd pro odvoz vytěžených sedimentů,“ vysvětluje mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková s tím, že takzvané sedimentační opatření má být hotové ještě letos.

Postup prací

Momentálně lidé ze státní vodohospodářské firmy strhávají travnatý porost a srovnávají terén do správného tvaru. Pak navezou kamenivo a silniční panely ke stavbě sjezdu a hráze.

„Následně vysadíme vodní a mokřadní rostliny, aby se zvýšila ekologická hodnota díla,“ podotkla Tomíčková.

Rybník Čubernice leží na stejnojmenném potoce a ve stejnojmenné přírodní rezervaci. Roste zde vzácný koniklec velkokvětý, ale část rezervace je podle odborníků „nevhodně zalesněná, například akátem, který se samovolně šíří na nejcennější bezlesé plochy“.

Stále čistá voda

Pokud jde o plumlovskou přehradu, tak ta v poměrně čistém stavu očekává další várku rekreantů. Za pár dnů se má oteplit a tak plavci ocení nejlepší hodnocení kvality, kterou přehradní vodě udělili hygienici 15. června. Jako nezávadnou označili vodu už potřetí od doby, kdy ji letos začali měřit. Tedy od poloviny května.

 

Vložit komentář