Muzeum Drahanska zve na Sýrobraní

Dub 22, 2015
617 přečtení

Na velkou sýrařskou akci se chystají tuto sobotu v Drahanech

b8c7eaab-4bfa-4054-82bc-671cb33049aa_1316_608_fit

Foto: archiv Muzeum Drahanska

Drahany – Od desíti do sedmnácti hodin se zde koná Sýrobraní. „Návštevníci uvidí ukázky výroby sýra, ale také třeba stříhání oveček a zpracování vlny, předení na kolovratu, výrobu plsti a další řemeslné techniky,“ uvedl Pavel Moš, kurátor Muzea Drahanské vrchoviny, které Sýrobraní pořádá. Ze stáje Brettynka přijedou i koně, na kterých se budou moci povozit zejména děti.

Ochutnávat či nakupovat bude v sobotu v Drahanech opravdu z čeho.

„Účast přislíbila desítka výrobců z Moravy, Slovenska i Čech a přivezou nejen ovčí, kozí a kravské sýry, ale také třeba brynzu, máslo a další produkty svých farem,“ slíbil Moš. Kromě sýrařů se na akci budou prezentovat i jiní lokální zemědělci, někteří s opravdovými kuriozitami.

„Málokdo třeba ví, že se na jižních svazích Drahanské vrchoviny pěstuje víno. A zdejší vinaři jej umí výborně zpracovat. O tom se můžete ostatně přesvědčit sami,“ podotkl Pavel Moš.

A aby měli návštěvníci požitky pro všech pět smyslů, přichystali organizátoři i lahůdku hudební. „Díky finanční podpoře ministerstva zemědělství jsme mohli pozvat brněnskou skupinu Bezobratři. Jejich tvorba vychází především z ohlasů na slovenské či moravské lidové písně a velmi dobře se poslouchá,“ říká kurátor drahanského muzea.

Bezobratři vystoupí o půl čtvrté odpoledne. Pokud by pršelo, tak jarmark i koncert budou ve zdejším kulturním domě. (pam)

Vložit komentář