Mladý klavírista pozval ke Kalichu šest hudebních hostů

Úno 13, 2015
1526 přečtení

Koncert Daniela Juna slibuje multiinstrumentální zážitek

David Sekanina

Image_41

Foto: archiv D. Jun

Prostějov – Dnes v Litomyšli, zítra ve Vysokém Mýtě. Mladý klavírista Daniel Jun podniká právě šňůru po republice. O víkendu jej mohou vidět a slyšet jeho domácí příznivci. V neděli 15. února vystoupí od šesti hodin večer U Kalicha v Prostějově.

„Na všech koncertech mi dělá společnost trombónista Ondřej Jiskra. V Prostějově budu mít ovšem celkem šest hostů,“ vzkazuje absolvent kroměřížské konzervatoře a současný student klavíru na JAMU v Brně.

Ty, kdo do sálu Českobratrské církve v Kollárově ulici přijdou, čekají posluchačsky vděčné kousky. Jádrem produkce jsou krásné a známé melodie Chopinových etud, zazní Bach, Rachmaninov a na programu „multiinstrumentálního hudebního večera“ jsou i skladby černošského pianisty, klasika ragtimu Scotta Joplina, jehož ústřední nápěv The Entertainer z filmu Podraz zná každý.

„Zahrají se mnou mladí talentovaní hudebníci z Janáčkovy akademie. Kromě Ondřeje Jiskry, s nímž spolupracuji už delší dobu, to bude ruský kytarista Igor Klokov, klavírista a klarinetista v jedné osobě Pavel Zemen a převážně mužské osazenstvo obohatí saxofonistka Dominika Mikšovská. Na kytaru se přidá Jarda Minář a na perkusní nástroj kachon doprovodí některé odlehčené skladby Martin Tugi Pivoňka,“ představuje své hosty Daniel Jun.

Jak prozradil, na celovečerním koncertě seznámí publikum s podstatnou částí svého programu, který chystá pro svůj bakalářský absolvetský koncert. Ten se bude konat 15. května na hudební fakultě v Brně.

Plakát najdete zde…

Daniel Jun

Foto Daniel Junzačal studovat klavír od devíti let na ZUŠ Bedřicha Smetany v Litomyšli, v klavírní třídě Marie Heylové.

Po úspěchu na Národní soutěži ZUŠ v roce 2005, kde obsadil v krajském kole druhé místo, se rozhodl pro studium klavíru na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži v klavírní třídě Vandy Jandové a naplno se věnovat hudbě a hře na klavír.

V březnu 2010 se stal finalistou 29. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Bedřicha Smetany v Plzni. V březnu 2012 provedl v Lipsku Sonátu h moll od Ference Liszta a další vrcholná díla klavírní literatury na významném koncertě věnovaném zemřelým osobnostem Opery Lipsko.

V dubnu 2012 absolvoval konzervatoř klavírním koncertem č. 1 Es dur Ference Liszta za doprovodu Symfonického orchestru Konzervatoře P. J. Vejvanovského pod taktovkou Viktora Kozánka. V říjnu 2012 nastoupil na HF JAMU v Brně do klavírní třídy Aleny Vlasákové. Již za studií se věnuje pravidelné koncertní činnosti, od roku 2005 má na kontě již přes 150 koncertních vystoupení v České republice i v zahraničí.

Ve většině případů se jedná o klavírní recitály, které sám provází slovem. Na řadu pódií se pravidelně vrací, součástí jeho koncertní činnosti jsou i výchovné koncerty. Věnuje se také komorní hudbě.

Na JAMU v Brně působil od roku 2007 jako studijní model klavírního oddělení a účastní se při svém studiu také masterclassů s dalšími významnými českými i zahraničními pianisty, např. Karlem Košárkem, Ivanem Klánským, Hanou Vlasákovou, Janem Jiraským, Danielou Velebovou, Jonathanem Anerem (Německo), Aleksandrou Radosavljevic (Bosna a Hercegovina), Jánisem Maleckis (Litva), Martinou Schulmeisterovou, Ondřejem Hubáčkem a řadou dalších.

V dubnu 2014 získal 2. cenu na 2. ročníku mezinárodní klavírní soutěže „Notes In Harmony“ v italské Bettoně (prov. Perugia). V květnu 2014 získal 2. cenu na 16. ročníku mezinárodní hudební soutěže „EUTERPE“, která se konala v Coratu (provincie Bari, Itálie).

 

 

Vložit komentář