Architekti vědí, co s opuštěným OP

Čvn 5, 2014
1076 přečtení

Podnikatelské inkubátory, mediatéka, muzeum průmyslu. Budoucnost OP zůstane ovšem jen na čtvrtkách papíru

David Sekanina

OP Prostějov demolice (17)

OP před demolicí. Foto: D. Sekanina

Prostějov – Rekviem za OP Prostějov, jehož ohlodané torzo se v červnu sesune k zemi, zahrají studenti architektury. O tom, že po slavné fabrice zůstane jen hromada suti, je už rozhodnuto.

Výstava na nádraží

Výstava na hlavním nádraží s názvem Ideová řešení nového využití továrny OP Prostějov jako alternativa k demolici tak přichází tak trochu s křížkem po funuse.

„Vernisáž výstavy ve vstupní hale hlavního nádraží v Prostějově je v pondělí 9. června v pět hodin odpoledne,“ pozval na akci, kterou připravil s Fakultou architektury v Brně, Miroslav Švancara. Příznivci výtvarného kumštu jej znají jako kmenového kurátora z galerie v Národním domě.

Práce budoucích architektů z ateliéru profesorky Heleny Zemánkové si bude možné na nádraží prohlédnout jen pár dnů, konkrétně do pondělí 23. června.

„Ještě i skelet má hodnotu“

OP

Vizualizace v jednom z návrhů. Repro: archiv M. Švancary

„Ještě odstrojený železobetonový skelet OP je nositelem technické kvality. Výstava studentských prací prezentuje možnosti nového využití areálu a jeho objektů na městskou polyfunkční čtvrť,“ říká Miroslav Švancara.

S jakými nápady studenti přišli? „Navrhli tu vytvořit pronajímatelné prostory pro podnikatele, zvané inkubátory, různé formy bydlení, galerii, mediatéku, což je multimediální studovna, nebo muzeum průmyslového dědictví Prostějova,“ naznačil Švancara.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

Vložit komentář