Města a vesnice se skládají na srážedla
V plumlovské přehradě je po pěti týdnech voda „vhodná ke koupání“
Prostějov – V době, kdy je prázdný i aquapark se svými vyhřívanými bazény, je voda v plumlovské přehradě „vhodná ke koupání“.
Toto oficiální hodnocení získala poprvé od 7. července, kdy hygienická stanice podnikla páté sezonní testy, přičemž stejně, na dvojku, vyšly opět až 18. srpna. Na desáté měření. Mezitím, tedy v době hlavní sezony, voda představovala pro plavce zdravotní riziko.
Dotace srážedel fosforu
Za tohoto neveselého stavu přišla z Povodí Moravy, od správce plumlovské přehrady, zpráva, že města, vesnice i kraj se skládají na provoz srážedel. Tyto cisterny na přítocích dávkují síran železitý, který snižuje přísun živin do vodní nádrže a omezuje tak rozvoj sinic.
Sinice ovšem naředil v přehradě hlavně deštivý srpen. Laik by se proto domníval, že srážedla fosforu nainstalovaná u přehrady na jaře nejsou rozhodně spásným opatřením, na což ostatně Povodí upozorňovalo.
„Provoz srážedel je pouze dočasné řešení. Základem pro dobrou vodu je pokračování v odstraňování zdrojů znečištění v jednotlivých obcích nad plumlovskou přehradou,“ zopakovala znovu mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková
Efektivitu dosavadních kroků včetně instalace srážedel bude správce vodního díla teprve zjišťovat a hodnotit. „Pak případně navrhneme další opatření, která povedou ke zlepšení jakosti vody,“ podotkla Tomíčková.
Kdo kolik dá?
Obecní dotace půjdou na provoz srážedel fosforu už v letošním roce. Plumlov dá 73 tisíc, Prostějov 50 tisíc, Protivanov 32 tisíc, Mostkovice 30 tisíc, Lipová 22 tisíc, Krumsín 18 tisíc, Vícov skoro 15 tisíc, Malé Hradisko, 11 tisíc, Stínava 5 tisíc a Bousín 4 tisíce. Čtvrt milionem přispěje z kasy krajský úřad.
Související články:
Nejčastější známka pro přehradu? Trojka, zhoršená kvalita
V přehradě se nekoupejte, vzkazují hygienici
Prostějováci se přou, hygiena má jasno: v přehradě se koupat dá
Sinice jsou pryč, uklidňuje Povodí
Voda v přehradě je čistá, vzkazují hygienici