Máte pupence od komárů? Noční pisklavce zastaví jen mráz

Říj 22, 2014
1049 přečtení

Komáři se letos přemnožili a pořád píchají. Může za to několikaměsíční vlhko a dlouhé babí léto. Bažina v náhonu jim skýtá dobré podmínky…

David Sekanina

nahon1

Mlýnský náhon. Foto: D. Sekanina

Prostějov – Taky vás v noci „žerou“ komáři? Kde se ty potvory na konci října berou? Jak to, že pořád sají krev, vždyť už je léto dávno pryč?

Povídá se, že za to může močálovitý rozliv, nový vodní prvek mlýnského náhonu v Kolářových sadech. Částečně určitě, ale hlavním viníkem jsou proměny klimatu a tedy i my sami. Lidé. „Prvotní příčinu představují klimatické změny, které v přírodě probíhají,“ tvrdí znalec z oboru krajinné ekologie Ivan Zwach.

Abnormální výskyt

„Výskyt komárů je letos abnormální. Od července vládne vlhké období a komáři se množí a množí. Netýká se to samozřejmě jen Prostějovska,“ podotýká zoolog s tím, že komáři budou létat a štípat do té doby, než teplota klesne pod bod mrazu. To je zabije.

Babí léto a tím i vegetační období se tento rok značně protáhlo a skončilo v podstatě až dnešním příchodem studené fronty.

„Rozložení teplot a srážek během roku už není tak pravidelné jako dřív. Nepravidelnosti vidíme i ve střídání celých ročních období. Na co jsme byli zvyklí, to už neplatí. Stává se například, že obojživelníci mají první snůšky už v prosinci,“ ilustruje změny v klimatu Ivan Zwach.

Hladina v náhonu klesne

A jak je to s rozbahněnou loukou u mlýnského náhonu, která v zátočině poblíž hvězdárny připomíná malý močál?

Na jaře už snad tak dokonalým rájem pro komáry nebude. Zaplavená část je vysypaná kamenivem a žádné další úpravy ji sice nečekají, ale podle Antonína Zajíčka z odboru investic pomůže plánované snížení hladiny vody v náhonu.

Práce na mlýnském náhonu ještě neskončily. Připravuje se sázení, úprava cestiček i stavba dvou můstků.

Vložit komentář