Marně hledáte stín v parku? Zajděte si do botanické

Čvn 19, 2014
675 přečtení

Nová podoba botanické zahrady v Prostějově doslova zve k odpočinku. Má za sebou velkou proměnu

David Sekanina

Prostějov – Pokud jste už delší dobu nebyli v botanické zahradě, skoro ji nepoznáte. Dřív nikoho nenapadlo hledat tu stín v parném dni, posedět na lavičce, nalokat se vůní a trochu zapomenout na město a jeho starosti za plotem. To všechno se teď dá a je to opravdu příjemné až konejšivé.

botanicka  kropeniS trochou jízlivosti by se chtělo říci, že botanická teď supluje velké Smetanovy a sousední Spitznerovy sady, v nichž po dřevorubecké čistce mnoho stínu pod větvemi nezůstalo.

Stinná zákoutí

Botanická zahrada Petra Albrechta v Lidické ulici prochází rekonstrukcí od 9. září loňského roku. Zahradníci ji rozšířili asi o třetinu. Přibylo nejen zelené barvy, ale jsou tu hlavně nové lavičky, pěšinky a zákoutí s jezírkem.

„Ještě zbývá dokončit část s vodními rostlinami. Hotová bude v září,“ zmínila se vedoucí zahrady Anežka Šrámková, která měla včera plné ruce práce s kropením stovek krásných bylin, keřů, stromků.

Do suti se sázet nedalo

„Při vyřezávání náletových dřevin se přišlo na to, že je nutné kompletně vytěžit podloží, protože v něm byla cihelná drť, beton a vápenné jámy. Odpadový materiál byl na pozemky u botanické zahrady vyvezen zřejmě při stavbě jezdeckých kasáren,“ připomněl radní Prostějova Zdeněk Fišer.

Rozšíření botanické zahrady má stát celkem asi šest milionů. Oáza naproti bývalých kasáren oblaží každého hosta zadarmo. Od května do září je otevřená úterý až sobota, od října do dubna jen ve všedních dnech.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář