Manthellan versus město: Prostějov měl už dávno podat žalobu na určení neplatnosti smlouvy

Zář 22, 2014
1044 přečtení

Půlmiliardové tajemství naší městské rady…   

naiclerovaNa úterý 23. září 2014 je svoláno zastupitelstvo města. Po zastupitelích se požaduje, aby na poslední chvíli těsně před volbami odsouhlasili zadání změn územního a regulačního plánu. Cui bono? Komu ku prospěchu? Společnosti Manthellan, která s nedávno schváleným územním plánem mlčky souhlasila, ale nyní, pod pohrůžkou uplatnění škody ve výši 500 milionů Kč, se žalobou domáhá nápravy a chce územní plán změnit. Co k tomu může Manthellan vést?

Manthellan, který prohlašuje, že chce podle uzavřené Smlouvy z roku 2010 postavit Obchodní Galerii v centru města na místě současného Kulturního a společenského domu, nemá dle veřejných informací (Krajského soudu v Ostravě) žádný vlastní majetek a má dokonce dluhy, které dlouhodobě neplatí. Vedení města tyto informace zastupitelům řádně a včas nesdělilo.

Co je ještě znepokojující? I když zastupitelé tyto změny schválí, soudní žaloba Manthellanu, hrozící městu uplatněním náhrady škody až 500 milionů Kč (což více než polovina ročního rozpočtu města), tím automaticky nezanikne.

Okresní státní zastupitelství v Prostějově dokonce zastává názor, že realizace převodu pozemků z města na  Manthellan podle Smlouvy z roku 2010 nemusí být platná. Zastupitelé by pak městu v této souvislosti měli ze svého majetku hradit vzniklou škodu.

Proto čtyři politické strany, ANO 2011 Prostějov, Změna pro Prostějov, Top09 a KDU-ČSL, zaslaly vedení města výzvu na stáhnutí těchto kontroverzních bodů z jednání zastupitelstva.

Město tomu všemu mělo dávno předejít tím, že by podalo žalobu na určení (ne)platnosti smlouvy z roku 2010.  V takovém případě by hrozby Manthellanu na zaplacení škody 500 milionů Kč mohly být bezpředmětné. To se však nestalo. Proč asi?

Hana Naiclerová

ANO Prostějov

 

Čtěte také: Vyděsí Večerník prostějovské zastupitele?

 

Vložit komentář