Listopadání v knihovně?

Lis 3, 2014
674 přečtení

Fantasy, Izrael, měření času, tajemství rodiny, vánoční tvoření a dobré rady…

Jitka Kadlecová

knihovna - listopad (1)

Repro: benoit-artist.com

Prostějov – Když začnou v knihovně padat listy, knihovnice a knihovníci mají práce nad hlavu. Vždy si však najdou chvilku k tomu, aby pro vás připravili spoustu zajímavých akcí.

Budeme se zabývat Severskou mytologií a fantasy, popovídáme si o počítání času, odhalíme skrytá tajemství rodinných systémů, uspořádáme Den pro Izrael.

Se seniory si zahrajeme oblíbený Audiostop, pro nevidomé budeme promítat film Šťastný smolař a v klubu Tvořivá knihovna vyrobíme vánoční dekorace na dveře.

Ani malí čtenáři nepřijdou zkrátka, vyhlásíme výsledky Sovičkiády a zahájíme novou soutěž pro děti.

Listopad bývá nevlídný měsíc. Léto definitivně skončilo, přichází chladné počasí, mlhy. Čas jako stvořený pro pobyt za pecí a vyprávění temných historek.

Fantastická literatura

Pec vám sice nabídnout nemůžeme, zato si můžete poslechnout přednášku Bohdana Volejníčka Fantastická literatura – vše co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat. Přednáška zároveň zahájí výstavu kreseb Miroslava Zapletala z Rozstání s názvem Severská mytologie a runy v obrazech. Všichni zvídaví příznivci žánru fantasy a nejen oni se mohou těšit ve středu 12. listopadu na 17 hodin.

Den pro Izrael

Izrael. Zvláštní, divoká země plná protikladů a rozporů. Pokud vás zajímá diskuse o realitě na Blízkém východě nebo se chcete dozvědět, co se ve sdělovacích prostředcích běžně neuvádí, přijďte si popovídat dnes, 3. listopadu od 17 hodin s předními českými odborníky na problematiku Izraele Danielem Haslingerem, Mojmírem Kallusem a Danielem Žingorem.

Tajemství času a rodiny

V říjnu jsme si přetočili hodiny o hodinu zpět. Proč tomu tak je? Jak je to se sledováním a počítáním času? Proč měly hodiny ve středověku pouze jednu ručičku? Jak se sestavuje kalendář? To a spoustu dalších zajímavostí se dozvíte 19. listopadu od 17 hodin na přednášce Radka Krause, která je součástí projektu Astronomie – součást historie a kultury lidstva.

Rodina a výchova ovlivňuje každého z nás. Proto je důležité znát osudy našich předků, pochopit jejich chování, jejich chyby, abychom se jim mohli vyvarovat a vymanili se ze začarovaného kruhu. O skrytých tajemstvích rodinných systémů nám budou přednášet Martin a Kateřina Doležalovi 26. listopadu od 17 hodin.

Audiostop

Nejenom poslouchat, ale i odpovídat na soutěžní otázky můžete na setkání Senior klubu, kde si znovu po čase zahrajeme oblíbený Audiostop – zvukovou verzi oblíbeného pořadu Videostop. Tentokrát budeme poznávat ukázky a známé hlášky z filmů. Zasoutěžit si o ceny nebo třeba jen fandit můžete 11. listopadu od 10  hodin.

Spotřebitelská poradna

Jako každý první čtvrtek v měsíci od 15 do 17 hodin se na nás můžete obrátit v rámci poradny SOS se svými spotřebitelskými problémy. Poslední úterý v měsíci, tedy 25. listopadu, je také již tradičně věnováno seniorům. Od 9 hodin budeme v Tvořivé knihovně vyrábět vánoční dekorace na dveře.

Ať už jste nebo nejste účastníkem dětské literární soutěže Sovičkiáda, nenechte si ujít její slavnostní vyhlášení. Koná se 27. listopadu od 13.30 hodin, ocenění budou tři nejlepší malí autoři v kategorii próza a tři v kategorii poezie.

Soutěž malých ilustrátorů

Celý listopad bude v knihovně pro děti a mládež také probíhat soutěž malých ilustrátorů žánru fantasy. Svá výtvarná dílka mohou děti nosit celý měsíc do knihovny pro děti a mládež. Kdo namaluje svého oblíbeného hrdinu nebo scénu ze své oblíbené fantasy knihy, toho odměna nemine. Navíc pak z obrázků uspořádáme výstavu.

(Jitka Kadlecová pracuje jako knihovnice v Městské knihovně v Prostějově)

Vložit komentář