Leden v Prostějově: 15, 1 °C

Led 14, 2015
615 přečtení

Listopad byl nejteplejší, prosinec druhý nejteplejší za třicet let. Leden zřejmě nezůstane pozadu

David Sekanina

teplomer (5)

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Pokud se vám zdá, že zimy jsou v poslední době nezvykle teplé, tak ta letošní takový dojem jasně potvrzuje.

Včera skoro tri desítky meteorologických stanic hlásily třicetileté rekordy. Teploty stoupaly ke 14 stupňům Celsia, v Prostějově bylo maximum 10, 9 °C. A teplotní rekordy padaly v celé zemi i o víkendu, v Prostějově ukazoval v sobotu 10. ledna teploměr až 15, 1 °C.

Zatímco listopad byl v Prostějově nejteplejším jedenáctým měsícem roku za posledních třicet let, prosinci patří za stejné období druhá příčka. Zdá se, že leden na tom bude podobně. „Průměrná teplota v prosinci 2014 činila 2,81 °C. Od roku 1984 je to druhá nejvyšší průměrná teplota. Na prvním místě je rok 2006 s průměrnou prosincovou teplotou 3,12 °C,“ informovala Božena Černohousová z meteorologické stanice v prostějovské hvězdárně.

Upřesnila, že nejvýše vystoupala teplota 19. prosince, a to na 14,0 °C. „Nejchladněji bylo 28. a 31prosince, teplota klesla na minus 8,5 °C,“ uvedla Černohousová.

Měsíc před tím byla průměrná teplota téměř 8 stupňů, nejtepleji bylo v pátek 5. listopadu, kdy rtuť vystoupala na neuvěřitelných 18 nad nulou.

 

Související články:

Teplejší listopad za třicet let nebyl

Měsíc před Vánocemi kvetou třešně

V září bylo ještě pět letních dnů s pětadvacítkou

V srpnu už počasí na koupání nebude

Nejtepleji o prázdninách bylo v neděli 20. července

Vložit komentář