Kuželna bude nažloutlá, ale historická

Bře 23, 2015
1588 přečtení

Charakter dláždění náměstí T. G. Masaryka zůstane stejný jako dřív, ujišťuje radní Zdeněk Fišer

David Sekanina

fiser

Zdeněk Fišer. Foto: D. Sekanina

Prostějov – Radnice zveřejnila vizualizaci budoucí podoby náměstí T. G. Masaryka, které právě prodělává kompletní rekonstrukci. Vzrušeně se mluví o kácení stromů a předmětem živého zájmu je i podoba nového dláždění.

Není to tak dávno, co byla řeč o novém vzezření a velkých plochých dlaždicích. Na náměstí se ale vrátí staré kostky. Sice ne úplně ty původní, protože na nich se podepsal zub času, ale nové, ovšem stejného vzhledu. Tedy až na barevný odstín, bílou totiž nahradí nažloutlá.

Jak to bude s dalším použitím dlažebních kostek, z nichž bylo náměstí dosud vydlážděné?

Kostky se právě třídí u kasáren. Ty bílé z křemičitého vápence jsou už popraskané, a proto se na opětovné vydláždění náměstí T. G. Masaryka použít nedají. Dlažební kostky, které je nahradí, vypadají ale velmi podobně. Jejich velikost bude stejná, jen budou mít trochu jiný barevný odstín, budou nažloutlejší, a vyrobí je z odolnějšího kamene, předpokládám, že ze žuly. Ve stejné barevnosti a ze stejného materiálu, jako jsou ty původní, se v podstatě už nedají sehnat. Co se týče starých šedých kostek z žuly, tak část z nich pravděpodobně na náměstí použita bude. Na vydláždění dekorativních prvků a dělících pásů v šedé barvě jsou ale objednané nové dlažební kostky, vzhledem zcela stejné, jen o něco hlubší kvůli stabilitě. Zbytek použitelných starých žulových kostek využijeme na předláždění nerovných chodníků u Národního domu.

V detailu i celku by tedy optický dojem dláždění náměstí T. G. Masaryka měl zůstat stejný jako dřív.

Ano, navazujeme na původní historický stav. Velikost kostek zůstane stejná, podobné budou i vzory dláždění. Liší se částečně design členění vzorů, dříve byl uprostřed pole tmavý čtverec, nyní to budou proužky. Tak jako tomu bylo kdysi. Ostatně už brzy to lidé uvidí na vlastní oči. Dláždit se začne každou chvíli ze strany od papírnictví u sochy T. G. Masaryka.

Ještě před rokem dvěma měla přednost varianta vydláždění náměstí T. G. Masaryka větší plochou dlažbou, že?

Původně jsme reagovali na požadavky občanů, kteří si stěžovali na kluzký povrch a propadání podpatků. Hladkou dlažbu jsme tu chtěli vlastně z bezpečnostních důvodů. Nakonec ale dostane přednost historické řešení, které na velké kuželně požadují památkáři.

A malá kuželna? Jak bude vypadat dláždění u muzea.

Tam mohou lidé očekávat stejnou hladkou dlažbu jako je nově položená před radnicí.

 

Náměstí Jindřicha Kumpošta

Hlavnímu prostějovskému náměstí vtiskl začátkem třicátých let minulého století charakteristickou podobu brněnský architekt Jindřich Kumpošt, který už o desetiletí dříve udělal pro Prostějov s architektem Josefem Peňázem regulační plán. Centrální část města se proměnila podle Kumpoštových představ v roce 1933. Ještě v roce 1939 měl tento uznávaný urbanista a architekt vliv na úpravy plánu jeho rozvoje.

 

Čtěte také:

Na lešení pověsí obrázek, jak bude vypadat náměstí

2 komentářů

Vložit komentář