Křižovatka smrti: rondel bude teprve po dalším průšvihu

Čvc 11, 2014
932 přečtení

Kraj na rizikové křižovatce v Čechůvkách udělá ještě další bezpečnostní pruhy a vykácí keře. Až kdyby to nepomohlo, přijde na řadu kruhová křižovatka

David Sekanina

Pomníček u křižovatky v Čechůvkách

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Čechůvky, Olomouc – Rondel na křižovatce smrti bude teprve, až se ukáže, že současná i plánovaná bezpečnostní opatření selhala. Jinými slovy, až tu dojde k dalším tragédiím.

Tak nějak by se dal interpretovat výsledek auditu, který si na nebezpečné křížení v Čechůvkách, kde za posledních sedm let zemřelo pět lidí, nechal zpracovat Olomoucký kraj.

Z čerstvé zprávy odborníků vyplývá, že kromě instalace čtyř sloupů veřejného osvětlení zde silničáři vykácí ještě nějaké keře a zdůrazní značení na silnici. Stavba rondelu je až nejzazší variantou.

Konečné řešení

„Okružní křižovatka je navrhována až jako konečné řešení. V prvé řadě audit doporučuje zlepšit rozhledové podmínky a zvýraznit vodorovné i svislé značení,“ informoval dnes Ladislav Růžička z krajského odboru dopravy.

Na křížení dlouhé otevřené rovinky a silnice do kopce jsou už reflexním okrajem zvýrazněné značky Stop, zpomalovací pásky a velké nápisy STOP na cestě. Zaclánějící zeleně je tu minimálně.

„Přesto se ještě nějaké porosty na vysekání najdou,“ tvrdí Ladislav Růžička a totéž říká i o dopravně-bezpečnostním značení.

Přibýt by tak na křižovatce měla zdvojená čára uprostřed vozovky, ale také příčné pruhy s protiskluzovým povrchem a šrafování, což silnici opticky zúží a řidiče snad přiměje myslet víc na brzdy.

„Posléze vyhodnotíme účinky těchto opatření, a pokud se ukáže, že nebyla účinná, přijde na řadu vybudování okružní křižovatky,“ podotýká vedoucí odboru dopravy.

Čekání na další těžkou nehodu?

O tom, v jakém horizontu by takové hodnocení mělo přijít, ovšem audit neříká nic. Vypadá to tedy, že se bude svým způsobem čekat na další těžkou nehodu. Na to, o kolik dílčí dopravní úpravy dokážou oddálit její téměř zákonitý příchod. Na rondelu by se žádná tragédie s největší pravděpodobností už nestala. Opravdu to hejtmanství a prostějovskému magistrátu stojí za úsporu?

Kraj prostřednictvím odboru dopravy říká, že se bude řídit doporučením auditu. Silnice jsou jeho.

Kromě pěti smrťáků se tu v uplynulých sedmi letech také těžce zranili tři lidé.

„Součástí bezpečnostního auditu bylo i posouzení dosavadních vážných nehod. Zajímavé je, že žádná z nich nebyla zaviněna místním řidičem, pokaždé se jednalo o člověka přespolního, neznalého poměrů na této křižovatce,“ zmínil se Ladislav Růžička.

Čtyři lampy, které mají osvětlovat křižovatku v Čechůvkách, jsou už připravené k osazení. Z prostějovské pokladny na ně šlo tři sta tisíc, z krajské kasy dvě stě.

 

Související články:

Na křižovatku smrti nestačí jen posvítit

 

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář