Lampion do průvodu

Říj 28, 2014
1437 přečtení

Stojánek na svíčku si z nostalgie vyrobím sám

portretDavid Sekanina

Byl jsem pověřen nákupem lampionu. Škola, kam chodí moje děti, pořádá lampionový průvod. Už to nebude oslava výročí VŘSR, ale loučení s přírodou. Na záminkách ovšem nesejde, děti se těší pořád stejně. Lampiony jsou, jak září ve tmě, přece krásné.

Platilo to i v době, kdy byly lampionové průvody povinné. Vládla éra „socialismu“, která dosud nevyčichla ani ze známého prostějovského obchodu, kam jsem se pro papírový lampion vypravil.

Abych nemusel volit mezi Pikaču a Hello Kitty v regále, nechal jsem si sundat jeden z vystavených lampionů, který, přiznávám, ve mně svými jednoduchými barevnými pruhy vyvolával nostalgii.

„Kde je stojánek na svíčku?“ Zarazil mě doma dotaz manželky, která lampion vybalila z celofánového sáčku a zkusmo složila.

Opravdu, žádný stojánek z fórového plechu, který byl odjakživa součástí normálního lampionu, tu nebyl. Nic, do čeho by se dala uchytit svíčka či jakékoli jiné svítidlo. Vůbec nic.

Žena je odhodlaná do obchodu zajít a lampionový zmetek jim vytmavit. Nejspíš jí řeknou, že takové lampiony se dnes vyrábí, nebo že si musí ještě něco dokoupit, aby to svítilo. Já si reklamaci odpustím.

Mám chuť zavzpomínat na doby, kdy něco podobného bylo normální, ba nutné a nějaký ten stojánek na svíčku vyrobím sám. Na koleně, jako za socialismu.

 

Vložit komentář