Knihovna: Od nového roku půjčujeme e-knihy!

Pro 1, 2014
639 přečtení

Zatím asi tisíc titulů si lidé stáhnou z online katalogu. Pro registrované budou zdarma

Jitka Kadlecová

eknihy

Repro: MK Prostějov

Prostějov – Městská knihovna v Prostějově přichází s novou službou. Budeme půjčovat e-knihy. Opravdu.  Nebude jich mnoho, půjde přibližně o tisíc titulů, ale budou mezi nimi například takové bestsellery, jakými nedávno byly knížky Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, Žítkovské bohyně, Padesát odstínů šedi a mnohé další.

Vybrané knížky si budete moci vypůjčit z pohodlí svého domova hned, aniž byste museli čekat dlouhou dobu v pořadníku rezervací. Od začátku příštího roku budeme tuto službu poskytovat ve spolupráci s portálem eReading.cz. Mnozí z vás už e-knihy vyzkoušeli a oceňují jejich výhody, jiní zůstávají stále raději věrni tištěným knihám.

Půjčování e-knih bude velmi jednoduše probíhat stahováním přímo z online katalogu knihovny Carmen a pro registrované uživatele knihovny bude zcela zdarma. Systém má ale také nějaká omezení, především technologická. Zapůjčené e-knihy bude možné číst pouze na čtečkách eReading, dále na tabletech a chytrých telefonech s operačními systémy Android nebo iOS, pomocí příslušné aplikace.

Knihy budou uživateli k dispozici 21 dní, po uplynutí této doby se automaticky znepřístupní. Podrobný návod k půjčování e-knih najdete na našich webových stránkách www.knihovnapv.cz. Vyzkoušejte tuto službu, jedná se o pilotní provoz a my uvítáme vaše názory i případné připomínky. Berte to od nás, prosím, jako takový malý vánoční dárek.

Na stopě Shakespearovi

knihovna_ prosinec (1)

Foto: archiv MK Prostějov

Neobvyklý pohled do Shakespearových her nabízí v úterý 2. prosince pořad Na stopě Shakespearovi. Formou „site specific“ se mohou návštěvníci knihovny nechat vtáhnout do děje Romea a Julie, Snu noci svatojánské, Macbetha, Jak se vám líbí, Večera tříkrálového a dalších her.

„Site specific“ spočívá v tom, že si umělci vyberou nějaké neobvyklé místo a zasadí do něj například dramatickou scénu, výtvarný počin, hudební produkci nebo něco úplně jiného – originálního.

Prostředí Městské knihovny přímo vybízí ke konání tohoto druhu performance. Nepůjde tedy o holé předvádění úryvků ze Shakespearových her, ale divákům nabídneme i jiný pohled na knihovnu.

Divadelní soubor Pointík už má za sebou „site specific“ v budově prostějovské knihovny ke dvoustému výročí narození Karla Jaromíra Erbena. Tehdy se po knihovně pohybovaly strašidelné postavy z Erbenových balad. Mrtví snoubenci s náručí svatebních košil vykukovali na diváky zpoza regálů s knihami a chodby se měnily v záři projektorů ve Vodníkův domov.

I tentokrát se mají diváci na co těšit. Pořad je určen v dopoledních hodinách pro vyšší stupeň ZŠ a SŠ (po telefonické domluvě) a od 16 hodin pro veřejnost. Prohlídky začínají v 16.00, 16.30, 17.00, 17.30 a v 18.00 hodin a trvají 45 minut.

Petře Braunové se u nás líbilo

Poslední říjnový den navštívila Prostějov Petra Braunová. Jedna z našich nejoblíbenějších spisovatelek mezi mládeží, ale i dospělými se přijela zúčastnit premiéry dramatizace jedné ze svých knížek, kterou nastudovala prostějovská základní umělecká škola.

A když už byla ve městě, neodmítla ani pozvání do knihovny. V oddělení pro děti a mládež se setkala se sedmáky ze ZŠ Melantrichova, kteří vůbec nečekali, že by s nějakou spisovatelkou mohli strávit tak zajímavou hodinu. Povídali si o tom, jaké to je být spisovatelem, jak se píše knížka, o zážitcích autorky z mládí, kdy ještě pracovala jako au-pair v Paříži nebo jako průvodkyně Prahou.

Silné zážitky z jejího života se promítají v celé její tvorbě, vždyť k napsání první knížky Rošťák Oliver ji inspiroval vlastní syn. Snadno uhádnete, jak se jmenuje. S našimi teenagery si ale povídala také o tom, co trápí je a zabrousili i k tématu jakým je bezpečnost na internetu a sociálních sítích. Jedna z jejích knížek pro dospělé – Klub radostí dnešního dne – se totiž týká života na Facebooku a vychází opět z autorčiných vlastních dramatických zkušeností na této síti.

Povídání se všem zúčastněným tak líbilo, že jsme se s paní Petrou Braunovou hned domluvili na její další návštěvě prostějovské knihovny. Na svém kontě má na dvacítku knížek pro děti a mládež a osm knih pro dospělé, takže si s ní budete mít o čem povídat. Těšte se na duben!

(Autorka je knihovnice MK Prostějov)

Vložit komentář